Pytanie
Inwestor wykonał roboty budowlane adaptacyjne bez wymaganego pozwolenia na budowę polegające na przebudowie budynku gospody na lokal gastronomiczno-rozrywkowy typu dyskoteka, wprowadzając nowe elementy konstrukcyjne. Z opracowanej ekspertyzy wynika, że jest dużo nieprawidłowości, które należy usunąć.
Czy w takim przypadku organ nadzoru powinien prowadzić postępowanie na podstawie art. 50 i 51 prawa budowlanego i nałożyć obowiązki w celu doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z prawem?
Czy właściwsze będzie prowadzenie postępowania w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu z uwagi na zmianę warunków takich jak np. bezpieczeństwo pożarowe i wielkość i układ obciążeń?
Czy samo przystąpienie do robót mających na celu zmianę warunków, o których mowa w art. 71 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego (a nie przystąpienie do właściwego użytkowania) stanowi już zmianę sposobu użytkowania, wobec której organ prowadzi postępowanie z art. 71a prawa budowlanego, czy są to tylko roboty budowlane wykonywane bez wymaganego pozwolenia na budowę podlegające procedurze przewidzianej w art. 50 i 51?