Nowelizację ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody przygotowali posłowie PiS. Pierwsze czytanie projektu planowane jest na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W ocenie wnioskodawców - celem proponowanej ustawy jest stworzenie możliwości przeznaczania środków funduszu leśnego, tworzonego w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na podstawie szczegółowych regulacji zawartych w ustawie o lasach, na ochronę przyrody w lasach realizowaną metodami gospodarki leśnej oraz na wsparcie parków narodowych poprzez rozszerzenie możliwości finansowania ich określonych działań, w tym tworzenie infrastruktury i wykup nieruchomości na gruntach w granicach parków narodowych - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

- Ponadto celem jest stworzenie możliwości przeznaczania środków z funduszu leśnego na sporządzanie uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych, co pozwoliłoby starostom na usunięcie zaległości w tym zakresie - wskazują wnioskodawcy.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o lasach. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Autorzy projektu przypominają, że zgodnie z prawem parki narodowe prowadzą samodzielną gospodarkę finansową pokrywając z własnych środków i uzyskiwanych przychodów np. zadania Służby Parku Narodowego. "Proponowane wsparcie ze środków funduszu leśnego umożliwi realizację zadań w innych, deficytowych obszarach funkcjonowania parków narodowych" - podkreślono w uzasadnieniu.

Parki narodowe - zaznaczają autorzy projektu - nie prowadzą gospodarki leśnej w rozumieniu wynikającym z definicji zawartej w ustawie o lasach. "Natomiast w wykonaniu planu ochrony lub realizacji zadań ochronnych, parki narodowe część swojej działalności podstawowej realizują na obszarach leśnych metodami gospodarki leśnej. Do tych metod zalicza się także tworzenie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działań ochronnych na gruntach w posiadaniu parków narodowych" - uzasadniają.

Fundusz leśny w Lasach Państwowych jest przeznaczony na dofinansowywanie deficytowych nadleśnictw, które ze względu na swoje położenie przyrodniczo-ekologiczne nie mogą prowadzić skutecznej gospodarki leśnej. Pieniądze mogą być też przeznaczane m.in. na badania naukowe i zadania z zakresu gospodarki leśnej w należących do parków narodowych lasach. 

W ocenie wnioskodawców, ustawa będzie miała pozytywny wpływ na stan budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
(PAP/sejm.gov.pl/dl)