Ministerstwo wyjaśniło, że celem konkursu jest promocja innowacyjnych inicjatyw publicznych państw Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Jest organizowany od 2007 roku przez Europejski Instytut Administracji Publicznej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Przetrwać burzę. Innowacyjne rozwiązania na czas kryzysu".

W komunikacie podano, że w tym roku do konkursu zgłoszono 230 projektów z 26 państw UE. Do dalszego etapu zakwalifikowało się 47. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Hiszpanii, Polski, Włoch, Portugali i Rumuni. Projekt GreenEvo został zgłoszony w kategorii "European and National". Ogłoszenie laureatów jest planowane na październik br.

"Do rozstrzygnięcia konkursu mamy jeszcze kilka tygodni. Tymczasem już teraz jestem dumny z polskich innowacyjnych firm, które decydują o sukcesie GreenEvo. Te firmy z jednej strony tworzą nowe, przyjazne środowisku miejsca pracy w Polsce, z drugiej – przyczyniają się do rozwiązania problemów środowiskowych na całym świecie" – powiedział cytowany w informacji minister środowiska Marcin Korolec.

GreenEvo to autorski projekt ministerstwa przeznaczony dla polskich, innowacyjnych firm z branży technologii środowiskowych. Celem przedsięwzięcia jest promocja "zielonych" firm na arenie międzynarodowej. Wiele firm – laureatów GreenEvo sprzedaje z powodzeniem swoje rozwiązania na zagraniczne rynki, m.in. do Japonii, Chin, Niemiec.

Dotychczas odbyły się cztery edycje GreenEvo. W ich ramach zostało wyłonionych 48 laureatów. Zwycięzcom konkursu przysługują liczne formy wsparcia – m.in. bogaty pakiet szkoleń czy produkcja indywidualnych filmów o oferowanych technologiach. Dodatkowo firmy otrzymują możliwość uczestnictwa w misjach gospodarczych wraz z przedstawicielami polskiego rządu, a także licznych seminariach, spotkaniach biznesowych oraz konferencjach.