Nowelizacja była konieczna, bo Polska przegrała już przed Trybunałem Sprawiedliwości UE dwie sprawy, dotyczące nieprawidłowego wdrożenia do polskiego prawa dyrektyw: o ochronie siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (tzw. Dyrektywa Siedliskowa) oraz o ochronie dzikiego ptactwa (tzw. Dyrektywa Ptasia).

Pod koniec stycznia br. TS wydał wyrok, w którym orzeczono, że Polska naruszyła postanowienia Dyrektywy Ptasiej. Według Trybunału Polska m.in. nie objęła ochroną wszystkich gatunków dzikich ptaków występujących naturalnie w stanie dzikim na europejskim terytorium państw członkowskich.

W marcu 2012 roku nasz kraj przegrał przed TS kolejną sprawę dotyczącą niewłaściwych zasad ochrony przyrody. Tym razem Trybunał uznał, że polskie zasady ochrony gatunkowej są sprzeczne z Dyrektywą Siedliskową.

Znowelizowane przepisy mają w pełni dostosować polskie prawo do unijnych dyrektyw. Jak zaznaczyła prezydencka kancelaria, do europejskich norm dostosowano brzmienie jednego z odstępstw od zakazów, dotyczących niektórych gatunków objętych ochroną gatunkową - bobra, kormorana oraz czapli siwej.

Ze względu na poważne szkody powszechnie wyrządzane w gospodarstwach przez te gatunki, a także ze względu na zagrożenie spowodowane zalewaniem terenów w wyniku działalności bobra, określono ogólne odstępstwa od zakazów, które będą wprowadzane na czas określony - nie dłuższy niż pięć lat - w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska. (PAP)