Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.




Zakład - odlewnia żeliwa posiada pozwolenie zintegrowane. W chwili obecnej w związku z rozszerzeniem swojej działalności zakład składa wniosek o uchylenie obowiązującego pozwolenia zintegrowanego i wydanie nowego. Zakład wniósł opłatę skarbową w wysokości 506 zł za wydanie pozwolenia. Czy zakład musi po raz kolejny wnieść opłatę rejestracyjną?


Odpowiedź:

O opłacie rejestracyjnej stanowi art. 210 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś.
 

Moim zdaniem w przypadku opisanym w pytaniu, ponieważ zakład ubiega się o nową decyzję udzielającą pozwolenia zintegrowanego, powinien on wnieść opłatę rejestracyjną w całości, tak jakby ubiegał się o to pozwolenie po raz pierwszy.


Gdyby prowadzący instalację wystąpił o zmianę pozwolenia zintegrowanego z powodu istotnej zmiany w instalacji, opłata rejestracyjna wynosiłaby 50% stawki zasadniczej jak dla pierwszego pozwolenia zintegrowanego.
Gdyby zmiana nie była istotna, prowadzący instalację nie ponosiłby opłaty rejestracyjnej.

Moim zdaniem, prowadzący instalację powinien przeanalizować, czy nie będzie dla niego korzystniej wystąpić o zmianę pozwolenia niż o wygaszenie obecnego i wydanie nowego.

Miałby wówczas zastosowanie art. 215 ust. 1 i 2 p.o.ś. Korzyści dla prowadzącego to niższa opłata rejestracyjna i prostsza (mniej obszerna) dokumentacja.

Dodatkowo chciałbym zaznaczyć, że w związku z koniecznością wdrożenia do przepisów krajowych dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (Dz. U. UE L 334 z dnia 17 grudnia 2010 r., s. 17), pozwolenia zintegrowane będą bezterminowe.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.