Zmiana pozwolenia zintegrowanego na wniosek podmiotu prowadzącego instalację może dotyczyć zmiany pozwolenia w celu prowadzenia badań nad nową techniką bądź też dotyczyć istotnych zmian w instalacji objętej pozwoleniem zintegrowanym.

Prowadzenie badań nad nową techniką
Zmiana pozwolenia może nastąpić w celu prowadzenia badań nad nową techniką. Przepis art. 211a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 519) - dalej p.o.ś. - znajdzie zastosowanie tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy wcześniej dla konkretnej instalacji zostało wydane pozwolenie zintegrowane oraz w okresie jego obowiązywania. Nie ma zatem możliwości zgody na prowadzenie badań nad nową techniką na podstawie pozwolenia zintegrowanego wydanego tylko w tym celu.

Ustawodawca w art. 211a ust. 2 p.o.ś. definiuje, co rozumie przez nową technikę. Proces oceny nowej techniki nie musi być tak zaawansowany, jak wynika to z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r., w sprawie emisji przemysłowych - IED (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (Dz.Urz.UE.L.334/17).

Istotna zmiana w instalacji
Przyczyną zmiany pozwolenia zintegrowanego może być zmiana w instalacji powodująca zmiany w korzystaniu ze środowiska. Ustawodawca w art. 214 ust. 1 p.o.ś przewidział możliwość złożenia wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego lub instytucję informowania przez podmiot korzystający ze środowiska organu wydającego pozwolenie zintegrowane o zmianach sposobu funkcjonowania instalacji. W pierwszym - zainteresowany od razu może złożyć wniosek o zmianę pozwolenia zintegrowanego, co może wpłynąć na skrócenie czasu, w jakim proponowane zmiany zostaną ocenione. W drugim wariancie podmiot korzystający ze środowiska może poinformować organ administracji o zamiarze wprowadzenia zmian w instalacji, czekając na ich ocenę dokonaną przez organ administracji na podstawie art. 214 ust. 2 p.o.ś.

Zobacz pełną procedurę w LEX Navigator Ochrona Środowiska >>>

W tym wypadku organ może przyjąć, że planowana zmiana nie będzie wywierała wpływu na środowisko i jej przeprowadzenie nie wymaga zmiany pozwolenia bądź też przyjąć, że planowana zmiana w instalacji wymaga zmiany pozwolenia i w związku z tym zobowiązać prowadzącego instalację, w formie decyzji administracyjnej, do złożenia w terminie 30 dni wniosku o zmianę pozwolenia. Termin ten ma charakter materialnoprawny, zatem decyzja zobowiązująca podmiot korzystający ze środowiska do uzyskania zmiany warunków pozwolenia zintegrowanego powinna być mu doręczona najpóźniej 30 dnia, licząc od dnia wpłynięcia zawiadomienia. Oceniając powyższe, organ musi uwzględnić fakt, że każda zmiana, która będzie miała wpływ na zmianę wielkości emisji, będzie wymagała zmiany warunków pozwolenia zintegrowanego. W art. 214 ust. 3 p.o.ś wskazano, w jakich przypadkach zmianę w instalacji uważa się za istotną. 

Ustawodawca w tym przepisie wprowadził otwarty katalog okoliczności obligujących do wprowadzenia zmian w pozwoleniu zintegrowanym, na co wskazuje posłużenie się zwrotem „w szczególności”. Oznacza to, że także inne zmiany w instalacji mogą być przez organ zakwalifikowane jako takie, które wymagają wprowadzenia zmian w pozwoleniu zintegrowany. Powyżej przedstawione okoliczności powinny być odpowiednio udokumentowane i znajdować odzwierciedlenie w zgromadzonym materiale dowodowym, a później w uzasadnieniu decyzji. 

LEX Navigator Ochrona Środowiska 
Artykuł stanowi fragment procedury, opublikowanej w programie LEX Navigator Ochrona Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami