Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

PYTANIE:
Czy zakład jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia zintegrowanego, jeśli obecne zużycie rozpuszczalnika jest 200 Mg/rok (w eksploatowanych lakierniach) będzie osiągnięte dopiero za ok. 5 lat. RDOŚ w postanowieniu (budowa kolejnej lakierni) napisał, iż zakład powinien uregulować stan formalno-prawny przez uzyskanie pozwolenia zintegrowanego, ale - tak jak napisałem - ilość zużytego rozpuszczalnika > 200 Mg będzie osiągnięta nie wcześniej niż za 5 lat.
Czy zakład już musi uzyskać takie pozwolenie? Czy jednak musi je uzyskać dopiero w chwili, gdy będzie zbliżał się do wartości 200 Mg/rok?

ODPOWIEDŹ:
Instalacje, dla których prowadzący zobligowany jest posiadać pozwolenie zintegrowane, wymienione są w załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1169) - dalej r.i.p.z.ś.
Zgodnie z ust. 6 pkt 9 załącznika do r.i.p.z.ś., do instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego zalicza się instalacje do powierzchniowej obróbki substancji, przedmiotów lub produktów z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych, o zużyciu rozpuszczalnika ponad 150 kg na godzinę lub ponad 200 ton rocznie.
W przypadku tego rodzaju instalacji nie wskazano, że podane powyżej wielkości progowe mają wynikać ze zdolności produkcyjnej instalacji, tak jak w wielu innych przypadkach wskazanych w załączniku (np. do uboju zwierząt o zdolności produkcyjnej ponad 50 ton tusz na dobę, do produkcji wapna w piecach o zdolności produkcyjnej ponad 50 ton na dobę itp.). W związku z tym, moim zdaniem, opisana w pytaniu instalacja będzie wymagała pozwolenia zintegrowanego w momencie, kiedy osiągnie w trakcie eksploatacji progi zużycia rozpuszczalnika ponad 150 kg na godzinę lub ponad 200 ton rocznie.
Mając na uwadze złożoną procedurę uzyskiwania pozwolenia zintegrowanego, prowadzący instalację powinien odpowiednio wcześniej przewidzieć przekroczenia progów zużycia kwalifikujących instalację jako IPPC.
 

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.