Budowa mieszkań komunalnych przy ul. Abp. Walentego Dymka rozpoczęła się na początku 2017 roku i trwała około roku, natomiast koszt inwestycji wyniósł ponad 12 mln zł, czyli około 2500 zł/m kw. Budowa była możliwa dzięki dotacji z Funduszu Dopłat - rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje to przedsięwzięcie kwotą 4,6 mln zł, co stanowi 35 proc. kosztów budowy.

Niemal 100 rodzin, które odebrały klucze do nowych mieszkań przy ul. Abp. Walentego Dymka, zamieszka w dwóch czterokondygnacyjnych budynkach. Dwupokojowe mieszkania, o powierzchni ok. 50 m kw są gotowe do wprowadzenia się. Wokół budynków znajduje się też parking i plac zabaw dla dzieci. Do dyspozycji lokatorów będą ponadto pomieszczenia gospodarcze.

„Dzięki naszej determinacji udało się w stosunkowo krótkim czasie, bo w niewiele ponad rok, oddać kolejne mieszkania komunalne. 94 rodziny będą mogły zamieszkać w pięknej okolicy, niedaleko terenów zielonych. Kolejne inwestycje mieszkaniowe są w budowie i projektowaniu” – podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Władze miasta tłumaczyły, że budowa mieszkań komunalnych to odpowiedź na potrzeby poznaniaków, których nie stać na kredyt i kupno mieszkania od dewelopera lub czynsz rynkowy; czynsz w mieszkaniach przy ul. abp. Walentego Dymka wyniesie od 10,90 zł do 11,45 zł za m kw.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu przypomniało w komunikacie, że w ostatnim czasie do użytku oddano m.in. mieszkania na Naramowicach. Obecnie Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu buduje także miejskie bloki przy ulicach Zawady i Biskupińskiej – łącznie ma tam powstać ok. 170 nowych mieszkań. Kolejne – prawie 1400 mieszkań – ma być zbudowanych przy ul. Nadolnik, Opolskiej, Darzyborskiej i Hulewiczów.

Zastępca prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski zaznaczył, że za kadencji obecnego prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka „liczba oddawanych mieszkań rosła skokowo”. „Przed rokiem 2015 mieszkań przyznawano od kilkunastu do 60. W zeszłym roku oddaliśmy 350 lokali komunalnych, a w tym roku 500. Te nowe inwestycje pozwalają odbudować zasób mieszkaniowy Poznania. Pozwalają zaspokajać potrzeby osób, których nie stać na czynsz komercyjny” – podkreślił.

Poznański magistrat przypomniał, że ofertę mieszkaniową miasta stanowią również inwestycje Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jak wskazano w komunikacie, w 2015 i 2016 roku oddano do użytku 163 lokale przy ul. Palacza i Suwalskiej. W pierwszym przypadku przeznaczono 143 mieszkania dla młodych osób po studiach w ramach programu „Mieszkanie dla Absolwenta”. Przy ul. Suwalskiej oddano z kolei 20 mieszkań pilotażowego programu „Najem z dojściem do własności”. W jego ramach w rejonie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych trwa właśnie budowa bloków, gdzie docelowo zamieszka prawie 1100 rodzin.

Magistrat podał, że łącznie, licząc te już oddane, rozpoczęte oraz zaplanowane, w Poznaniu przybędzie w najbliższych latach 4,5 tys. mieszkań co – jak podkreślono - w znaczny sposób przyczyni się do zaspokojenia potrzeb lokalowych poznaniaków. (PAP)