Liczenie zwierząt będzie przeprowadzone metodą pędzeń próbnych. Przy jej pomocy liczy się zwierzęta kopytne oraz drapieżniki. Obserwatorzy, którzy otaczają fragment lasu, zbierają informacje dotyczące liczby przepędzonych zwierząt, ich gatunku, płci i wieku. W trakcie inwentaryzacji dowiemy się, ile mamy żubrów, saren, jeleni, dzików, które żyją wolno na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz na terenie przylegającym do Puszczy Białowieskiej, zagospodarowanym przez koło łowieckie.

Poznanie wielkości populacji i jej zmian w czasie pozwala na ocenę, czy konkretny gatunek tworzy stabilną i trwałą populację, czy też konieczne jest objęcie go ochroną gatunkową. W przypadku zwierząt łownych dokładna inwentaryzacja jest podstawą planowania gospodarki łowieckiej.

W konferencji i inwentaryzacji wezmą udział posłowie z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury i Tradycji Łowiectwa, Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Białowieskiego Parku Narodowego i Polskiego Związku Łowieckiego.