Z energii wyprodukowanej w klasycznej elektrowni węglowej, do gniazdek elektrycznych w naszych domach trafia jej zaledwie 33-36%. Reszta tracona jest bezpowrotnie podczas przesyłu. Dlatego dbałość o efektywne wykorzystanie energii oraz ograniczanie jej strat jest kwestią niezwykle istotną.

Po termomodernizacji budynków użyteczności publicznej (POIiŚ 9.3) oraz wysokosprawnym wykorzystaniu energii czyli kogeneracji (POIiŚ 9.1), nadszedł czas na przekazanie ponad pół miliarda zł unijnego dofinansowania dla projektów poprawiających efektywną dystrybucję energii - zarówno cieplnej, jak i elektrycznej (POIiŚ 9.2).

W czerwcu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił listę rankingową projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach działania 9.2 PO IiŚ Efektywna dystrybucja energii priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna. Obecnie podpisywane są już umowy dofinansowania.

Jedna z nich dotyczy projektu - „Optymalizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Koszalinie ". Podpisali ją 6 września br. prezes NFOŚiGW, Jan Rączka i prezes M.E.C. Koszalin, Grażyna Bielawska-Cieśla. Projekt zakłada modernizację sieci ciepłowniczej o długości 10,3km oraz 7 szt. węzłów cieplnych w wyniku czego powstanie 12 szt. węzłów. Ma być zrealizowany do 2015 roku.