269 postępowań i ponad 70 milionów zł kar wymierzonych w 2011 r. Prezes URE stoi na straży bezpieczeństwa i jakości dostaw paliw i energii.

Najwięcej z prowadzonych przez Prezesa URE postępowań dotyczyło nieprzestrzegania obowiązków wynikających z koncesji - 112 postępowań - i naruszenia art. 56 ust. 1 pkt 12 ustawy - Prawo energetyczne. Naruszenia istniejących przepisów związane były przede wszystkim z niezastosowaniem się przedsiębiorców do wymagań technicznych określonych dla działalności koncesjonowanej.

Z kolei w wyniku 37 postępowań dotyczących stosowania taryf niezgodnie z określonymi w niej warunkami, regulator wymierzył przedsiębiorstwom kary w wysokości prawie dwóch milionów złotych, w tym milion złotych kary przedsiębiorstwu dystrybucyjnemu za naruszenie obowiązku utrzymania sieci energetycznej w stanie gwarantującym ciągłe i niezawodne dostawy energii elektrycznej.

W wyniku 218 postępowań prowadzonych tylko przez jeden departament Urzędu Regulacji Energetyki - Departament Przedsiębiorstw Energetycznych - Prezes URE wymierzył kary w wysokości ponad 68 000 000 zł za nieprzestrzeganie obowiązków lub naruszanie przepisów wynikających z ustaw określających bezpieczeństwo i jakość dostaw paliw i energii.

Największą, bo przekraczającą 60 milionów (60 782 150,95 zł) karę, Prezes URE wymierzył za niezrealizowanie Narodowego Celu Wskaźnikowego tj. naruszenie przepisów ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Poziom Narodowego Celu Wskaźnikowego na dany rok kalendarzowy określa co 3 lata Rada Ministrów, biorąc pod uwagę możliwości surowcowe i wytwórcze branży paliwowej oraz przepisy Unii Europejskiej. Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych przewiduje karę pieniężną dla tych podmiotów, które nie wywiązują się z obowiązków nałożonych przepisami prawa.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.ure.gov.pl, stan z dnia 24 stycznia 2012 r.