Odpowiedź: istnieje duże ryzyko, że zróżnicowanie wypłat w oparciu wyłącznie o dochody otrzymywane od pracodawcy może zostać podważone. Problem jednak w tym, że ustawa jest w tym zakresie bardzo ogólnikowa i może być różnie interpretowana. Mimo wszystko bezpieczniej jest brać pod uwagę dochody na głowę w rodzinie.

Uzasadnienie: w myśl art. 8 ust. 1-2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 592 z późn. zm.) przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (kryteria socjalne) osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z uwzględnieniem kryteriów socjalnych, oraz zasady przeznaczania środków ZFŚS na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Z powyższego wynika, że ustawodawca określił trzy rodzaje kryteriów socjalnych - jednym z nich jest sytuacja materialna. Niestety żadne z kryteriów nie zostało zdefiniowane, wobec czego nie do końca wiadomo, co należy uwzględniać.Sytuację materialną definiuje się często, jako ogół warunków bytowych, wypadkowa dochodów i skumulowanego majątku osoby uprawnionej oraz jej bliskich. Tym samym niewątpliwie właściwszym byłoby branie pod uwagę dochodów na głowę w rodzinie, zamiast dochodów wypłacanych poszczególnym pracownikom. Opierając się wyłącznie na dochodach uzyskanych u pracodawcy, wykorzystujemy tylko jedną zmienną, wobec czego może to zostać podważone - przepisy mówią bowiem o sytuacji materialnej, która wymaga szerszego spojrzenia na majątek (dochody) pracownika. Z drugiej strony na sytuację materialną niewątpliwie mają wpływ zarobki uzyskiwane przez pracowników, w związku z czym można bronić tezy, że różnicując świadczenia według dochodów uzyskiwanych u pracodawcy, różnicuje się z uwzględnieniem kryterium majątkowego. Mimo wszystko bezpieczniej jest brać pod uwagę dochody na głowę w rodzinie.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego.