Dziś do Bułgarii trafiło sześć żubrów z Nadleśnictwa Lutowska. Są to cztery krowy i dwa byki. Bieszczadzkie żubry staną się częścią stada hodowlanego w zagrodzie "VODEN-IRI HISAR" koło miejscowości Ostrovo. Osobniki zostały odłowione w leśnictwie Tworylczyk i po przejściu badań weterynaryjnych zakwalifikowane do transportu.

Żubry zamieszkują Bułgarię od 1961, kiedy do zagrody VODEN przewieziono pierwsze osobniki z Polski.

Bułgaria to kolejny kraj do którego w ostatnim czasie trafiły żubry z Polski. W grudniu ubiegłego roku do Hiszpanii trafiło 8 osobników z hodowli w śląskich i małopolskich nadleśnictwach.

Zwiększenie populacji żubra w Polsce i za granicą jest głównym celem realizowanego od 2017 roku projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Partnerem tej inicjatywy jest Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)