W ramach rozpoczętego w marcu projektu „Energia dla mobilności” spółka kupiła cztery elektryczne samochody marki Nissan: dwa osobowe, dla pracowników załatwiających służbowe sprawy, i dwa minivany m.in. dla serwisantów i monterów. Testowanie potrwa do końca roku.

„W tym czasie chcemy przyjrzeć się faktycznym parametrom użytkowania tych samochodów, od wielkości poboru energii, szybkości ładowania i zasięgu jazdy, po aspekty praktyczne, jak komfort korzystania z nich i porównanie z autami spalinowymi; chcemy przekonać się, jak taki samochód sprawdza się w firmowej flocie” – powiedział w czwartek rzecznik spółki Marcin Marzyński.

Aby gruntownie przeanalizować użytkowe i ekonomiczne aspekty wykorzystania samochodów elektrycznych, w stacjach ich ładowania zainstalowano system inteligentnego opomiarowania, dzięki któremu będzie można ocenić wszystkie parametry i porównać je z osiągami tradycyjnych samochodów. Będą także testowane różne technologie ładowania. Analizy posłużą do decyzji o ewentualnej rozbudowie floty elektrycznych aut w spółce.

„W teorii auta elektryczne, ze względu na niskie koszty eksploatacji, powinny doskonale nadawać się do flot firmowych, intensywnie eksploatowanych w aglomeracjach miejskich. Nasze testy mają zweryfikować tę tezę” – wskazał wiceprezes spółki Jerzy Rzemyszkiewicz. Wyliczał ekologiczne efekty projektu, jak zmniejszenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń, a tym samym ograniczenie smogu w miastach.

Tauron Dystrybucja pracuje również nad innym projektem związanym z elektrycznymi pojazdami, który ma ruszyć jeszcze w tym roku. Będzie to pilotażowa stacja ładowania i wymiany baterii litowo-jonowych dla autobusów elektrycznych. „Chodzi o to, aby możliwa była bardzo szybka wymiana baterii, bez wyłączania autobusu z ruchu na kilka godzin” – wyjaśnił Marzyński.

Częścią tego projektu ma być również pilotażowy system magazynowania energii w stacjonarnej i mobilnej infrastrukturze elektroenergetycznej.

Dowiedz się więcej z książki
Zielony wzrost, zielony zysk
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Tauron uczestniczył już w projektach promujących korzystanie z elektrycznego transportu. W ostatnich latach firma współpracowała z samorządem Katowic w projekcie „Pojazdy elektryczne w miejskiej Europie”, finansowanym z unijnego programu Urbact II.

Uczestniczące w nim europejskie miasta wymieniały doświadczenia na temat zrównoważonych strategii nastawionych na promowanie i użytkowanie pojazdów elektrycznych oraz tworzyły lokalne plany działania w tym zakresie.

Tauron Dystrybucja jest częścią działającej głównie na południu Polski grupy Tauron Polska Energia. Spółka odpowiada za sieci energetyczne i dystrybucję energii do odbiorców końcowych. (PAP)