Polska i Kanada potwierdziły, że w ich wspólnym interesie leży poprawa bezpieczeństwa energetycznego, zrównoważona ochrona środowiska i rozwój gospodarczy. Oba kraje dążą do różnicowania swoich źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i sprostaniu wyzwaniom w zakresie ochrony środowiska.

Nawiązany dialog energetyczny będzie się opierał na zasadzie dwustronności i poprzez organizacje międzynarodowe, których oba kraje są członkami. Szefowie rządów wyrazili również nadzieje, że podpisana umowa zachęci działające w oby krajach firmy sektora energetycznego do zintensyfikowanej współpracy handlowej.

Potencjał do dalszego dialogu i współpracy – który oba kraje będą starały się wykorzystać – wykazują w szczególności następujące obszary:

Niekonwencjonalne złoża ropy i gazu

Gaz łupkowy i ropa zamknięta coraz częściej wskazywane są jako podstawowe nowe źródła dostaw energii w Kanadzie. Polska również posiada znaczne zasoby gazu łupkowego. Istnieją również wstępne szacunki świadczące o istnieniu niekonwencjonalnych złóż ropy. Państwa podzielają pogląd, że wydobycie gazu łupkowego można prowadzić w sposób bezpieczny, bez istotnego wpływu na środowisko, za to ze znacznymi korzyściami dla gospodarki i rynku pracy. @page_break@

Sprawiedliwe, niedyskryminujące regulacje oparte na wiedzy naukowej

Przedstawiciele Polski i Kanady zaznaczyli, że polityka regulacyjna powinna bazować na wynikach badań naukowych i winna cechować się otwartością i przejrzystością. Powinna również być prowadzona w poszanowaniu jurysdykcji lokalnej i umów międzynarodowych.

Oba kraje zadeklarowały wsparcie celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i nie wyraziły sprzeciwu wobec zasady standardów w zakresie niskowęglowych paliw transportowych. Polska i Kanada będą wspólnie dążyć do zapewnienia, że wszelkie środki regulacyjne opierać się będą na solidnych podstawach naukowych, będą sprawiedliwe i niedyskryminujące.

Technologie niskoemisyjne

Zarówno Kanada jak i Polska wspierają technologie niskoemisyjne włączając w to duże projekty pokazowe w zakresie wyłapywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) z myślą o znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Będą one kontynuowały współpracę w tej dziedzinie w ramach wielostronnych partnerstw takich jak międzynarodowa organizacja Carbon Sequestration Leadership Forum (CSLF), i będą dążyć do zapewnienia transferu wiedzy i wniosków płynących ze wspomnianych projektów pokazowych, co przyczyni się do przyspieszenia stosowania CCS w skali globalnej.@page_break@

Energia jądrowa

Objęte współpracą kraje wyraziły pogląd, że energia jądrowa może w istotny sposób przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, pod warunkiem, że będzie ona zarządzana w sposób rygorystyczny i skuteczny, i że zostanie ona uregulowana tak, by zapewnić bezpieczeństwo, wiarygodność oraz ochronę ludności i środowiska.

Kanada dysponuje światowej klasy ekspertyzą w dziedzinie energii jądrowej, a jej rodzima technologia CANDU (CANadian Deuterium Uranium) od wielu lat wykorzystywana jest w pełni bezpiecznie w Kanadzie i kilku innych krajach. Kanadyjskie zasoby uranu wysokiej jakości są tanimi, trzecimi co do wielkości zasobami na świecie i stanowią bezpieczne i niezawodne źródło uranu dla energetyki jądrowej.

Polska zamierza uruchomić swoją pierwszą elektrownię jądrową w 2023 roku, a w perspektywie 2030 roku zwiększyć wydajność produkcji energii jądrowej. Państwa będą nadal prowadzić dialog w tej dziedzinie na forach dwustronnych i wielostronnych. Na rzecz bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju energetyki jądrowej będą one promować wymianę naukową, techniczną i handlową.

Energia odnawialna

Zarówno Kanada jak i Polska realizują swój potencjał w dziedzinie energii odnawialnej, zwłaszcza w odniesieniu do energii otrzymywanej z biomasy. Jednak są one przekonane, że można poczynić większe postępy nie tylko w tym zakresie, ale także jeśli chodzi o rozwijanie innych odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i energia słoneczna. W ciągu ostatniej dekady władze Kanady i Polski pracowały w swoich krajach na rzecz znacznego wzrostu produkcji energii pochodzącej z wiatru. Kanada jest obecnie 9. największym producentem energii wiatrowej na świecie, a Polska rozwija się jako obiecujący rynek energii wiatrowej w Europie Środkowej. Polska i Kanada nadal będą dzielić się doświadczeniami i ekspertyzą w dziedzinie energii odnawialnej.
 

Źródło: premier.gov.pl