Ustawa wprowadza m.in. cztery postępowania restrukturyzacyjne: o zatwierdzenie układu, przyspieszone układowe, układowe i sanacyjne, które pozwolą przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej – niewypłacalnym lub zagrożonym niewypłacalnością, sprawnie przeprowadzić zmiany struktury majątku, zobowiązań i zatrudnienia dla ratowania bytu prawnego przedsiębiorcy, a przez to miejsc pracy i ekonomicznie wydajnych przedsięwzięć.
Ustawa zakłada odstąpienie od zbędnej procedury gromadzenia odpisów papierowych faktur w aktach sprawy, jeżeli wierzytelności są niesporne i znajdują się w księgach rachunkowych dłużnika. Nie będzie konieczne udowadnianie papierowym dokumentem każdej niespornej złotówki. W razie wierzytelności spornych odpisy dokumentów będą wymagały poświadczenia lub złożenia oryginału kiedy zaistnieje wątpliwość co do ich prawdziwości.

W ramach nowelizacji Prawa upadłościowego kluczowe znaczenie ma nowa definicja stanu niewypłacalności, a tym samym przesłanki ogłoszenia upadłości, oparta na braku zdolności wykonywania zobowiązań pieniężnych, a nie na przejściowych trudności w utrzymaniu  płynności finansowej. . Podkreślić także należy odejście od uprzywilejowania w procedurze upadłościowej wierzytelności publicznoprawnych, w szczególności w zakresie podatków i innych danin publicznych oraz  wprowadzenie regulacji, która pozwoli dłużnikowi na złożenie (wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości) wniosku o sprzedaż – w ramach postępowania upadłościowego – przedsiębiorstwa lub części jego składników majątkowych.