Ceny energii wpływają na gospodarkę


– „Podejmując dyskusję o rynku energii, nie możemy zapominać, że to właśnie jej ceny są jednym z głównych czynników wpływających na wzrost gospodarczy” – powiedział, rozpoczynając spotkanie, Paweł Olechnowicz. – „Stąd moje przekonanie, że decyzje dotyczące ochrony środowiska muszą uwzględniać ocenę ich wpływu na gospodarkę, czyli koszty produkcji” – argumentował.


Kryzys jeszcze się nie skończył

Przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners (CEEP) podkreślił, że priorytetem dla wszystkich gospodarek w ciągu najbliższych kilku lat powinien być powrót na ścieżkę wzrostu. – „Kryzys, z którym borykamy się w UE od kilku lat, jeszcze się nie skończył. Co najwyżej, możemy mówić, że jego wpływ jest mniejszy i sytuacja ulega stopniowej poprawie, ale nie możemy zapomnieć, że wciąż to może być długi proces, mówił Olechnowicz.


Prognozy są optymistyczne, ale tylko wtedy, gdy mówimy o Europie, jako całości. Kiedy popatrzymy na sytuacje w poszczególnych krajach, wówczas widać znaczące różnice. Jestem przekonany, że jedyną drogą, która prowadzi do ożywienia i realnego wzrostu gospodarczego jest wzmocnienie europejskiej konkurencyjności. Zarówno w wymiarze całej UE, jak i każdego z państw członkowskich osobno” – zakończył.


Polityka klimatyczna nie może być przeciwstawiana gospodarce

Uczestnicy panele doszli do wniosku że promowana dziś polityka klimatyczna zdaje się być nierzeczywista i nie odzwierciedla ona sytuacji w gospodarce światowej. Ich zdaniem można wręcz odnieść wrażenie, że poszczególne przepisy uchwala się w całkowitym oderwaniu od realnego wpływu na ceny energii elektrycznej i konkurencyjności unijnej gospodarki.

– „Trzeba to wyraźnie powiedzieć. Brakuje nam równowagi między przemysłem a ekologią. W trybie pilnym musimy przede wszystkim wzmocnić unijną gospodarkę i jej konkurencyjność na światowych rynkach” – podkreślił Günther Verheugen, były Komisarz UE ds. Przemysłu
i Przedsiębiorczości.


– „W przypadku krajów UE-11 tego nie da się zrobić bez wsparcia rodzimego sektora energii w oparciu o własne zasoby. W żadnym wypadku nie możemy zaakceptować wycofania się z węgla, który zapewnia nam satysfakcjonujący poziom cen energii. Bez tego paliwa stanęlibyśmy przed koniecznością drastycznej podwyżki cen energii, którą mało która gospodarka byłaby w stanie zaakceptować” – ostrzegł Maricel Popa, rumuński sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki. – „Owszem powinniśmy inwestować w nowe technologie i rozwiązania, ale z umiarem i rozsądkiem – zawsze mając na uwadze aktualny stan i możliwości naszych gospodarek” – dodał minister.


– „Jednym ze sposobów ułatwiających zmianę w europejskiej polityce dot. sektora energii może się stać dalsze zacieśnianie współpracy w ramach tworzenia jednolitego, wspólnego, europejskiego rynku energii. To z kolei wymaga systematycznej rozbudowy przesyłu i interkonektorów. Oczywiście to potrwa, ale w moim przekonaniu uda się. Następnymi krokami będzie integracja tradycyjnego rynku energii z OZE oraz znaczące obniżenie kosztów sieciowych. W tym ostatnim zakresie potrzebne są jednak decyzje polityczne na szczeblu już nie tylko poszczególnych państw, ale całej UE” – argumentował Jaroslav Neverovic, minister ds. Energii Litwy.@page_break@


Mix energetyczny – autonomiczna i suwerenna decyzja każdego kraju

Analizy CEEP pokazują, że konkurencyjność państw z regionu UE-11 będzie kluczowa dla ich wzrostu i nadrabiania zaległości w rozwoju w stosunku do średniej unijnej.

– „Niektórzy politycy i rynki finansowe na ogół postrzegają Europę Centralną jako jednorodny blok. To jest złe. Błędem jest, aby wszystkie kraje wrzucać do jednego koszyka. Mają one przecież różne ścieżki konwergencji, ich sektory energetyczne i polityka są także inne, a ostatecznie, mix energetyczny, zawsze powinien wynikać z suwerennych decyzji każdego kraju” – wyjaśniał Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu.

– „Próba zablokowania poszukiwań i wydobycia gazy łupkowego jest dla mnie czymś absurdalnym. Na podstawie domysłów i teoretycznych rozważań można pozbawiać się tej samej szansy, którą te surowce dały Stanom Zjednoczonym. To taki sam błąd, jak wszelkie próby wykluczania konwencjonalnej energetyki” – stwierdził Günther Verheugen, były Komisarz UE.


Bezpieczeństwo sektora energii to energetyczna niezależność

– „Polityka klimatyczna nie może być przeciwstawna gospodarce. Ma jej służyć, nie zaś ją ograniczać” – stwierdziła Joanna Strzelec Łobodzińska – obecnie była prezes zarządu Kompanii Węglowej. – „W moim przekonaniu powinniśmy odbudowywać naszą energetykę w oparciu o węgiel kamienny i brunatny (w krajach, gdzie te surowce są dostępne), przy jednoczesnym zastosowaniu najnowocześniejszych, dostępnych i sprawdzonych technologii. To zapewni postulowaną równowagę między wymogami ochrony środowiska, a potrzebami wynikającymi z aspiracji związanych z rozwojem przemysłowym, tworzeniem miejsc pracy i wyrównywaniem poziomu życia w całej Unii Europejskiej” – powiedziała pani Joanna Strzelec Łobodzińska.