Pytanie:
Czy podmiot prowadzący mobilne usługi mechaniczne zobowiązany jest odbierać odpady, które wytworzył? Czy też może je zostawiać u osób fizycznych?

Odpowiedź:
Podmiot prowadzący mobilne usługi mechaniczne u klienta – osoby fizycznej (np. koszenia trawy, utwardzania powierzchni, usług remontowych) może pozostawić wytworzone przez siebie odpady, jeżeli tak się z klientem umówił.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 3 pkt 32 zdanie drugie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., wytwórcą odpadów jest podmiot świadczący usługi w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.
Oznacza to, że podmiot, który świadczy usługi, w tym prowadzący mobilne usługi mechaniczne, jest - w świetle wskazanego przepisu - wytwórcą odpadów (jeśli umowa zawarta przez niego z usługobiorcą nie stanowi inaczej).

Obowiązkiem wytwórcy odpadów jest zagospodarowanie ich zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 27 u.o. Jeśli jednak wytwórca odpadów wykonujący usługę na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z klientem ustali, że wytwórcą odpadów jest klient, oznaczać to będzie, że to klient jest wytwórcą odpadów zobowiązanym do ich prawidłowego zagospodarowania. Musi to jednak wprost wynikać z umowy.

Gdyby to były np. odpady zielone, to osoba fizyczna mogłaby je zagospodarować w przydomowym kompostowniku albo przekazać je przedsiębiorcy odbierającemu odpady, a w przypadku, gdyby gmina wprowadziła limity na odpady zielone, o czym mowa w art. 6r ust. 3a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1399, z późn. zm.), i ich ilość byłaby większa niż limit odpadów wskazany w uchwale rady gminy określającej szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to wtedy osoba fizyczna może te odpady przekazać do PSZOK albo do dowolnej instalacji zagospodarowującej tego typu odpady.

Podobnie byłoby w przypadku innych odpadów, przy czym gdyby dotyczyło to wydobytej ziemi w ramach prowadzonych robót budowlanych, to u.o. nie miałaby wtedy zastosowania, bowiem taka ziemia nie byłaby odpadem, jeśli zostałaby zagospodarowana na terenie, z którego zostałaby wydobyta.