Odpowiedź: z treści pytania wynika, że samochód jest osobowym a to oznacza, że do amortyzacji ma zastosowanie ograniczenie kosztów definiowane limitem 20.000 euro. VAT, który nie podlega odliczeniu podlega zaliczeniu do kosztów podatkowych.

Uzasadnienie: zgodnie z dyspozycją przepisu art. 4a pkt 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., samochodem osobowym jest pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
a) pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
– klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
– z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
b) pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
c) pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
– agregat elektryczny/spawalniczy,
– do prac wiertniczych,
– koparka, koparko-spycharka,
– ładowarka,
– podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
– żuraw samochodowy,
d) pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeżeli pojazd został nabyty po marcu 2014 r. to jest samochodem osobowym. To oznacza, że przy zaliczaniu do kosztów podatkowych amortyzacji zastosowanie ma limit definiowany równowartością 20.000 euro (patrz art. 16 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.).
VAT naliczony związany z używaniem samochodów, który nie podlega odliczeniu może być zaliczony do kosztów podatkowych (pamiętając, że tylko część jest naliczonym ale uważam, że zasadnym jest odwołanie się do wykładni celowościowej).