Czy elektrociepłownia może odmówić przyjmowania biomasy w postaci palet MDF? W jaki sposób można zagospodarować palety MDF?

Odpowiedź:
Palety MDF zawierające substancje niebezpieczne (np. substancje wiążące takie jak kleje spajające w panel rozdrobnione w różnym zakresie dla różnych rodzajów płyt drewno oraz parafina jako środek hydrofobowy, substancje utwardzające) niezależnie od ilości tych substancji klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne, a co za tym idzie oznacza się je kodem 15 01 10* – opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych, mimo że paleta drewnopodobna, to w co najmniej w 90% czyste drewno.

Palety MDF nie są biomasą ani w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o., ani w rozumieniu § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1546) - dalej r.s.e.i.

Zgodnie z § 5 ust. 2 r.s.e.i., przez biomasę rozumie się produkty składające się z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa, które mogą być wykorzystywane jako paliwo w celu odzyskania zawartej w nich energii oraz następujące rodzaje odpadów: odpady roślinne z rolnictwa i leśnictwa, odpady roślinne z przemysłu przetwórstwa spożywczego, jeżeli odzyskuje się wytwarzaną energię cieplną, włókniste odpady roślinne z procesu produkcji pierwotnej masy celulozowej i z procesu produkcji papieru z masy, jeżeli odpady te są spalane w miejscu produkcji, a wytwarzana energia cieplna jest odzyskiwana, odpady korka, odpady drewna, z wyjątkiem odpadów drewna zanieczyszczonego impregnatami lub powłokami ochronnymi, które mogą zawierać związki chlorowcoorganiczne lub metale ciężkie, w skład których wchodzą w szczególności odpady drewna pochodzącego z budowy, remontów i rozbiórki obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej.

Płyty MDF są produktami drewnopochodnymi powstałymi w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Właściwości powodujące, że odpady są odpadami niebezpiecznymi, określa załącznik nr 3 do u.o.

Dokonując oceny, czy przedmiotowe płyty są odpadem, które mogą być spalane w instalacji spalania paliw podlegająca pod standardy emisyjne dla spalania paliw należałoby sprawdzić, czy spełnione są warunki § 5 ust. 2 pkt 5 r.s.e.i., uzyskując wiarygodne dane co do składu płyty, tzn. co zawiera poza drewnem i czy nie są to substancje wykluczające płytę z "biomasy".

Palety MDF można przekazać do zagospodarowania podmiotom posiadającym zezwolenie na gospodarowanie odpadami, np. do termicznego przetworzenia odpadów niebezpiecznych, np. spalarniach.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów