Kupujący mieszkanie nie zwracają jedynie uwagi na jego cenę i lokalizację. Równie ważne jest dla nich położenie mieszkania na określonej kondygnacji. Mieszkania na parterze wciąż cieszą się znacznie mniejszą popularnością niż położone na wyższych piętrach. Deweloperzy nadal muszą znacznie obniżać ich cenę, aby można było je sprzedać. Upusty przy sprzedaży takich mieszkań takie sięgają nawet 50 tys. zł.

Jakie są wady mieszkania na parterze? Na pewno takie mieszkanie to większy hałas przy oknach, które wychodzą na ulicę, mniejsze poczucie prywatności, a w miastach spaliny. Poza tym w takich mieszkaniach, położonych w ładnej okolicy, nie ma dobrego widoku z okien na tzw dalszą perspektywę. Warto też zadawać sobie sprawę z tego, że takie mieszkania ogrzewają się wolniej, co ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków za energię. Główną jednak przyczyną ich małej popularności jest większe zagrożenie przed włamaniem. Oczywiście ten problem odpada, jeśli budynek, czy też osiedle jest monitorowane i posiada ochronę.

Plusami tych mieszkań są natomiast niższa cena niż mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach. Ponadto mieszkanie na parterze jest idealnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, czy starszych, jak również w budynkach, w których brakuje windy. Warto też dodać, że właściciele mieszkań na parterze otrzymują ogródek. Wyjątkiem w kwestii ceny mogą być prestiżowe, kameralne budynki, w których mieszkanie na parterze zapewnia własny ogród czy też większą powierzchnię. Wtedy takie lokum może być najdroższe w całym budynku.