Przede wszystkim należy przypomnieć, że budowa i zorganizowanie placu zabaw na działce podlega według zasad ogólnych przepisom prawa budowlanego i przepisom techniczno-budowlanym. Zob. w tej sprawie m.in. przepisy § 19 i 40 r.w.t.b.u. Jednakże zastanówmy się, z czego wynika obowiązek kontroli okresowej placów zabaw, w jakim zakresie i jak często taką kontrolę należy przeprowadzić.

Obowiązek utrzymywania w należytym stanie technicznym oraz zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych wynika z ustawy - Prawo budowlane, z przepisów techniczno-budowlanych oraz obowiązujących norm. W szczególności obowiązek taki wynika z art. 61 pkt 1 pr. bud., tym samym obejmuje wszystkie obiekty budowlane, w tym także tzw. małą architekturę, do której zaliczane są place zabaw.

Na konieczność wypełnienia takiego obowiązku zwraca uwagę Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w komunikatach zamieszczonych na stronie www.gunb.gov.pl, w których stwierdza m.in.: "Przypominam właścicielom oraz zarządcom nieruchomości o ciążącym na nich ustawowym obowiązku zapewnienia stałego bezpieczeństwa użytkowania placów zabaw i innych miejsc służących rekreacji, przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci młodzieży.

Obowiązek utrzymywania w należytym stanie technicznym oraz bezpiecznego użytkowania obiektów budowlanych wynika z ustawy - Prawo budowlane. Zgodnie z art. 61 pkt 1 tej ustawy właściciele i zarządcy nieruchomości są obowiązani do utrzymywania i użytkowania obiektów zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy (obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej).

Zwracam uwagę, że zgodnie z ustawą - Prawo budowlane obiektami budowlanymi są również obiekty małej architektury, umieszczone na placach zabaw i w innych miejscach rekreacji, m.in. huśtawki, piaskownice, drabinki oraz karuzele, zjeżdżalnie, urządzenia wspinaczkowe, bramki. Właściciele i zarządcy nieruchomości mają zatem obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie technicznym, co wiąże się z wykonywaniem napraw i remontów, oraz poddawania ich bieżącej kontroli pod względem bezpieczeństwa użytkowania.

Przypominam także, że zgodnie z art. 91a ustawy - Prawo budowlane, kto nie spełnia określonego w art. 61 obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności do roku".

Które wytyczne są szczególnie ważne dla sprawdzania stanu urządzeń placu zabaw?
Jakiej kontroli powinny być poddane: nawierzchnia placu zabaw i jej urządzenia?

O tym przeczytasz w książce "Przegląd, konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku. Prawo, praktyka, orzecznictwo" Eugenii Śleszyńskiej.

Książka Eugenii Śleszyńskiej "Przegląd, konserwacja i roboty budowlane w zarządzanym budynku. Prawo, praktyka, orzecznictwo" to opracowanie, które jest wszechstronnym i szczegółowym omówieniem zagadnień dotyczących utrzymania zarządzanych budynków w dobrym stanie technicznym i licznych obowiązków w zakresie zapewnienia bezpiecznego użytkowania tych budynków.