Poseł PiS Tadeusz Dziuba poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Poznaniu, że projekt przewiduje obligatoryjne zawiadomienie prokuratora przez organ nadzoru budowlanego, w przypadku podejrzenia, że odcięcie wody to element nękania lokatorów.

"Od lat praktykowane jest nękanie mieszkańców przez właścicieli i zarządców nieruchomości, które ma zmusić ich do wyprowadzki. To są praktyki nieakceptowane, natomiast w świetle obowiązujących przepisów nie było dotąd podstawy do szybkiej interwencji, zwłaszcza ze strony służb nadzoru budowlanego. W porozumieniu z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania opracowałem uzupełnienie przepisów Prawa budowlanego, które umożliwia podejmowanie natychmiastowych działań w sytuacji odcięcia lokatorom wody" - powiedział.

Zdaniem posła Dziuby dla pracowników nadzoru budowlanego nie będzie trudne ustalenie czy w konkretnym przypadku celowo pozbawiono lokatorów dostępu do wody, czy też wynika to z uzasadnionych powodów.

"Przepisy zobowiązują organy nadzoru budowlanego do natychmiastowego poinformowania prokuratora o tego typu działaniach nękających. Kolejny przepis zobowiązuje prokuratora, jeszcze przed wszczęciem postępowania przygotowawczego, do wystąpienia do sądu z powództwem o przywrócenie zaopatrzenia w wodę. (...) Bez prądu można sobie od biedy przez jakiś czas poradzić, bez gazu również, natomiast bez wody żyć nie można" - wskazał.

Dziuba poinformował, że złożył projekt w Sejmie wraz z grupą posłów PiS. Jak mówił, liczy, że zaproponowane przepisy nie będą budziły kontrowersji i uda się je szybko uchwalić.

W Poznaniu głośnym echem odbiła się w ostatnim czasie sprawa tzw. czyścicieli kamienic, którzy mieli nękać mieszkańców pięciu budynków. Akt oskarżenia w sprawie stalkingu przeciw trzem osobom trafił do poznańskiego sądu rejonowego.

Według prokuratury oskarżeni pod pozorem przeprowadzenia prac ogólnobudowlanych w kamienicy odłączali mieszkańcom prąd i wodę, przewiercali stropy i celowo zalewali mieszkania. Mieli ponadto nękać mieszkańców poprzez wywieszanie wstęg pogrzebowych, rozrzucanie robactwa i podrzucanie padliny, blokowanie ciągów komunikacyjnych, obrzucanie inwektywami, dzwonienie do drzwi o różnych porach dnia i nocy czy rzucanie petard. Grożą im trzy lata więzienia.