Czy przedsięwzięcie polegające na budowie biogazowni wymaga zgłoszenia czy pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów?

Instalacja będzie wyposażona w: jednostkę kogeneracyjną o mocy cieplnej 509 kW (połowa na produkcję ciepłej wody z chłodzenia bloku silnika, paliwa i oleju, a druga połowa – opcjonalnie – na otrzymanie ciepłej wody z wykorzystania ciepła ze spalin), suszarnię pofermentu o mocy cieplnej 400 kW i pochodnię biogazu (umożliwiającą spalenie wytworzonego w instalacji biogazu w przypadku awarii) o mocy cieplnej ok. 1,3 MW.


Czy, rozpatrując oddzielnie każdy proces, można stwierdzić, że: jednostka kogeneracyjna wymaga zgłoszenia (instalacja inna niż energetyczna), suszarnia jest instalacją inną niż energetyczna (nie wymaga zgłoszenia), pochodnia biogazu jest instalacją energetyczną i wymaga pozwolenia?


Czy, biorąc pod uwagę instalację jako całość, należy stwierdzić, że wymaga pozwolenia ze względu na pochodnię biogazu oraz we wniosku należy zgłosić suszarnię z jednostką kogeneracyjną (instalacje inne niż energetyczne)?


Odpowiedź:

Osobiście zakwalifikowałbym całą instalację (wszystkie urządzenia spalające biogaz na terenie zakładu), w odniesieniu do spalania paliwa jakim jest biogaz, jako instalację energetyczną i zsumował jej nominalne moce cieplne (ok. 2.2 MW).


W pytaniu nie ma jednak szczegółów na temat suszarni - co jest źródłem ciepła i czy bezpośrednio jest ono wykorzystywane w procesie suszenia. Dlatego opcjonalnie możemy mieć instalację energetyczną (jednostka i pochodnia) o mocy ok. 1.80 MW oraz inną niż energetyczna – suszarnia o mocy 0.40 MW.


Zgodnie z objaśnieniami do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881) - dalej r.w.g.p.p., parametry tego samego rodzaju (nominalna moc cieplna, wydajność, moc przerobowa, liczba stanowisk spawalniczych, pojemność, zużycie powłok, zdolność produkcyjna), charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji i odnoszące się do więcej niż jednej instalacji tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu sumuje się. W danym przypadku będzie to moc.


Paliwo gazowe to gaz ziemny, płynny (węglowodorowy C3-C4), miejski, koksowniczy, wielkopiecowy lub gaz powstający w procesie fermentacji substancji organicznych (biogaz). Z analizy r.w.g.p.p. wynika, że instalacja energetyczna o nominalnej mocy cieplnej 2.2 MW (również 1.8 MW) z pewnością nie wymaga pozwolenia. Także pozwolenia nie wymaga instalacja inna niż energetyczna o mocy 0.40 MW (gdyby została wyodrębniona).

Analiza rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 130, poz. 880) prowadzi do wniosku, że niezależnie od wariantu wymagane byłoby zgłoszenie instalacji energetycznej 2.2 MW lub 1.8 MW (przy braku wymagań co do uregulowań emisji dla suszarni 0.40 MW).