Centrum Czystych Technologii Węglowych to wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Jego powstanie sfinansowano w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt kosztował ponad 190 mln zł, z czego 162 mln zł pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W laboratoriach CCTW naukowcy zajmą się m.in. procesami zgazowania i upłynniania węgla, jego oddziaływaniem na środowisko, zmniejszaniem skutków środowiskowych wykorzystania węgla możliwością składowania i ponownego użycia dwutlenku węgla, oceną jakości paliw stałych, skutecznością wytwarzania i użytkowania energii.

W skład Centrum Czystych Technologii Węglowych oprócz otwartego w Katowicach budynku głównego wchodzą też zmodernizowany zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i mikołowska kopalnia doświadczalna Barbara, gdzie zbudowano podziemny poligon doświadczalny oraz duże i skomplikowane instalacje na powierzchni, w których naukowcy testować będą technologie wykorzystania węgla w górnictwie, energetyce, ale też w przemyśle poza tymi branżami.