Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Zakład złożył wniosek o udzielenie pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do produkcji nawozów oraz jednocześnie wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód - pobór wód powierzchniowych z rzeki (do chłodzenia instalacji IPPC i instalacji podnajemców wynajmujących budynki należące do wnioskodawcy) oraz na szczególne korzystanie z wód - wprowadzanie ścieków przemysłowych do wód powierzchniowych (tej samej rzeki). Ścieki przemysłowe stanowią mieszaninę ścieków bytowych pochodzących z urządzeń sanitarnych zakładu, ścieków bytowych z urządzeń sanitarnych podnajemców, ścieków - wód opadowych i roztopowych pochodzących z terenu zakładu, ścieków - wód opadowych i roztopowych pochodzących z terenów wynajmowanych podnajemcom oraz wód chłodniczych pochodzących z instalacji podnajemców.

Czy w pozwoleniu zintegrowanym powinien zostać zawarty zapis o ilości wody wykorzystywanej wyłącznie do chłodzenia instalacji IPPC oraz informacja o pozwoleniu sektorowym, regulującym kwestię poboru wody?
Analogicznie, czy w pozwoleniu zintegrowanym powinno się zawrzeć informację o ilości, stanie i składzie ścieków bytowych z urządzeń sanitarnych zakładu oraz ścieków - wód opadowych i roztopowych z terenu zakładu? Nie zawsze będzie to możliwe ze względu na brak oddzielnego opomiarowania ścieków pochodzących z zakładu i od innych podmiotów.


Odpowiedź:

Zakład słusznie wystąpił z odrębnymi wnioskami o udzielenie pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do produkcji nawozów oraz o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód w zakresie poboru wód powierzchniowych z rzek i odprowadzania ścieków do wód, ponieważ część pobieranej wody oraz ścieków nie jest związana z instalacją IPPC. W takim przypadku korzystanie ze środowiska w zakresie poboru wody i odprowadzania ścieków regulują pozwolenia/pozwolenie sektorowe (wodnoprawne).

W pozwoleniu zintegrowanym nie określa się natomiast warunków korzystania ze środowiska w ww. zakresie, a tylko podaje się:
- ilość, stan i skład ścieków dla instalacji IPPC,
- ilość wykorzystywanej wody dla potrzeb instalacji IPPC.

Rzeczywiście w opisanej sytuacji wydzielenie ilości pobieranej wody dla potrzeb instalacji IPPC oraz ilości ścieków odprowadzanych z instalacji IPPC może być kłopotliwe. Należy jednak mieć na uwadze, że monitoring zużycia wody w pozwoleniu zintegrowanym zawierać będzie obowiązki w zakresie pomiaru i rejestrowania zużycia wody dla potrzeb instalacji (aby ocenić spełnienie wymagań BAT). Wtedy mamy dane do określenia zużycia wody dla potrzeb instalacji IPPC i praktycznie dla określenia ilości ścieków przemysłowych z instalacji IPPC. Moim zdaniem, nie ma potrzeby odnosić się do ścieków bytowych, opadowych i roztopowych w pozwoleniu zintegrowanym, a tylko wskazać, że obejmuje je pozwolenie sektorowe. Z art. 201 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. wynika, że w pozwoleniu warunki korzystania ze środowiska ustalamy dla instalacji IPPC, a nie dla całego zakładu (obiektu itp.).

Według art. 211 ust. 2 p.o.ś. pozwolenie zintegrowane powinno także określać, w odniesieniu do instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego:
- ilość, stan i skład ścieków, o ile ścieki nie będą wprowadzane do wód lub do ziemi (tzn. z instalacji IPPC odprowadzane do kanalizacji zbiorczej obiektu);
- ilość wykorzystywanej wody, o ile nie zachodzą warunki, o których mowa w art. 202 ust. 6 p.o.ś. (woda pobierana jest dla różnych celów, nie tylko dla potrzeb instalacji IPPC).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.