Realizacja procesu inwestycyjnego w budownictwie wymaga przestrzegania szeregu regulacji, których celem jest zapewnienie, by odbywał się on w sposób bezpieczny, zarówno dla osób bezpośrednio zaangażowanych w prowadzenie robót budowlanych, jak i osób i mienia osób trzecich, sąsiadujących z placem budowy. W toku całego procesu budowlanego, począwszy od fazy planowania i przygotowania realizacji inwestycji do etapu eksploatacji oddanego do użytkowania obiektu budowlanego, kończąc na eksploatacji obiektu, organy nadzoru budowlanego pełnią istotną rolę w zagwarantowaniu zgodnego z prawem przebiegu robót budowlanych, w szczególności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wykonywanych prac.


Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych

Obowiązki właściciela i zarządcy

Jak wynika z treści art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud., właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt budowlany w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Obowiązkiem właściciela lub zarządcy jest także zapewnienie, przy dochowaniu należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Kontrole okresowe i doraźne

Realizując obowiązek do utrzymania obiektów budowlanych w poprawnym stanie technicznym, właściciele i zarządcy obiektów przeprowadzają okresowe (w terminach określonych w art. 62 ust. 1 pr. bud.) kontrole techniczne obiektów. Niezależnie od powyższego obowiązku, właściwy organ nadzoru budowlanego - w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części, mogącego spowodować zagrożenie: życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska – może nakazać przeprowadzenie kontroli poza terminami ustawowymi. Organy nadzoru budowlanego uprawnione są również żądać przedstawienia przez właściciela lub zarządcę ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części.

W ramach kontroli obiektów budowlanych organy nadzoru budowlanego uprawnione są żądać od właściciela lub zarządcy danego obiektu wydania wszelkiej dokumentacji technicznej i prawnej budynku, tj. protokołów z kontroli obiektu budowlanego, ocen i ekspertyz dotyczących jego stanu technicznego, świadectwa charakterystyki energetycznej oraz o książki obiektu budowlanego wraz z załączonymi do niej dokumentami.
(...)

Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Serwis Budowlany>>