Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski odebrał w Paryżu z rąk pierwszego prezesa Trybunału Obrachunkowego Francji Didiera Migauda mandat audytora zewnętrznego OECD. Izba została wybrana przez tę organizację w międzynarodowym konkursie, pokonując inne kandydatury. OECD uzasadniła wybór NIK nie tylko wysoką jakością złożonego przez Polaków projektu, ale także ich doświadczeniem, wiarygodnością i profesjonalizmem. Nie bez znaczenia były znakomite opinie, jakie polskim kontrolerom wystawiła Rada Europy i Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN). 

- Polska NIK, jej kadra i metodyka sprawiają, że jesteśmy cenionym kontrolerem za granicą. Jesteśmy wybierani do audytowania znaczących instytucji europejskich  - powiedział prezes Krzysztof Kwiatkowski. Przypomniał, że również Polacy pozytywnie oceniają prace Izby - w badaniach społecznych blisko połowa Polaków uważa, że NIK pracuje bardzo dobrze lub dobrze.

 


Kontrolerze ocenią korzystanie z funduszy

Misja OECD rozpoczyna się od finansowych aspektów działalności organizacji. Kontrolerzy przyjrzą się temu, czy OECD oszczędnie i skutecznie korzysta z funduszy pochodzących ze składek krajów członkowskich. Zakres audytu obejmuje sprawozdania finansowe, fundusz emerytalny oraz wykonanie budżetu. 

NIK ma przeprowadzić również dwa audyty wykonania zadań, przy czym to Polacy wybiorą tematy do kontroli. Przykładowo mogłyby to być wydatki OECD na prace eksperckie i wdrażanie zarekomendowanych rozwiązań. Polscy audytorzy będą mogli sprawdzić czy pieniądze wydane np. na dany raport przyniosły wymierne efekty.

OECD skupia 36 wysoko rozwiniętych państw

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu działa od 1961 roku. Skupia aktualnie 36 wysoko rozwiniętych państw. Polska jest jej członkiem od 22 lat. Kraje OECD zajmują dominującą pozycję na światowych rynkach finansowych, wiodą prym w dziedzinie przepływu kapitałów, inwestycji zagranicznych, usług, a także w sferze nowoczesnych technologii, innowacji i badań naukowych.