Pytanie:
Starosta wydał gminie decyzję na wycinkę dwóch sztuk drzew z gatunku brzoza brodawkowa o obwodzie 86 cm, 88 cm, mierzone na wysokości 130 w pasie drogi. Gmina miała dokonać nasadzeń zastępczych 10 sztuk drzew. Gmina nie wywiązała się z nałożonego obowiązku. Czy w opisanej sytuacji starosta powinien nałożyć na gminę administracyjną karę pieniężną? Jeśli tak, to komu gmina powinna uiścić przedmiotową opłatę? Należy dodać, że właścicielem działki jest gmina.

Odpowiedź:
W przypadku niewykonania decyzji uwarunkowanej dokonaniem nasadzeń zastępczych wydanej na podstawie art. 83c ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p., organ nie nakłada kary tylko nalicza opłatę. Zgodnie z art. 84 ust. 7 u.o.p., w przypadku niewykonania nasadzeń zastępczych zgodnie z zezwoleniem na usunięcie drzewa lub krzewu, naliczona opłata jest przeliczana w sposób proporcjonalny do liczby drzew lub powierzchni krzewów, które nie zostały wykonane zgodnie z zezwoleniem. Oznacza to, że starosta powinien pobrać opłatę w pełnej wysokości za usunięcie dwóch brzóz.

Zgodnie z art. 402 ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, wpływy z tytułu opłat za usunięcie drzewa lub krzewu oraz kar, o których mowa w art. 88 ust. 1 u.o.p., stanowią w całości dochód budżetu gminy, z wyjątkiem wpływów z tytułu opłat i kar nakładanych przez starostę, które stanowią w całości dochód budżetu powiatu. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami