Nadzór budowlany odebrał pawilon handlowy wraz z wewnętrznym ogrodzeniem. Po 7 latach okazało się, że powyższe ogrodzenie nie zostało ujęte w projekcie zagospodarowania. Ogrodzenie w niektórych miejscach ma 2,7 m wysokości.


Jakie działania powinien podjąć nadzór budowlany?

Czy brak ujęcia ogrodzenia w projekcie zagospodarowania należy potraktować jako odstępstwo od projektu czy w inny sposób?

Odpowiedź

W stanie faktycznym opisanym w pytaniu, organ nadzoru budowlanego powinien zweryfikować i ustalić czy do budowy ogrodzenia doszło w ramach realizacji inwestycji objętej pozwoleniem na budowę czy niezależnie od tej inwestycji, w innym czasie. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolniona została budowa ogrodzeń. Budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m, bez względu na umiejscowienie oraz konstrukcję ogrodzenia, wymaga zgłoszenia właściwemu organowi, stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud.


Mając powyższe na uwadze, w przypadku wybudowania przez inwestora ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia organ nadzoru budowlanego powinien co do zasady przeprowadzić postępowanie naprawcze w trybie art. 51 ust. 7 w zw. z art. 50 ust. 1 pkt 1 pr. bud.


Ewentualnie, w przypadku ustalenia przez organ nadzoru budowlanego w drodze prowadzonego postępowania, że inwestor wybudował przedmiotowe ogrodzenie w ramach prowadzonej inwestycji objętej pozwoleniem na budowę w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach (np. w obowiązującym na danym terenie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego), właściwym trybem postępowania będzie art. 51 ust. 7 w zw. z art. 50 ust. 1 pkt 4 pr. bud. (por. w drodze analogii wyrok WSA w Gliwicach, z dnia 14 października 2011 r., II SA/Gl 107/11, LEX nr 1070913).