Właściciele nieruchomości obowiązani są do udokumentowania korzystania przez nich z usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Zgodnie z przepisami Ustawy, udokumentowanie korzystania z takich usług powinno mieć formę okazania umowy zawartej z podmiotem świadczącym takie usługi oraz dowodów uiszczania za nie opłat. Podmiotem świadczącym usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych może być zakład będący gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorca posiadający odpowiednie zezwolenie (art. 6 ust. 1 Ustawy).

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie zawarł umowy, o której mowa powyżej, odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych organizuje gmina (ar. 6 ust. 6 Ustawy). W takim przypadku wójt, burmistrz, prezydent miasta wydaje z urzędu decyzję, w której ustala:
• obowiązek uiszczania opłat za odbieranie odpadów komunalnych lub opróżnianie zbiorników bezodpływowych;
• wysokość opłat wyliczonych z zastosowaniem odpowiednich stawek;
• terminy uiszczania opłat;
• sposób i terminy udostępniania urządzeń lub zbiorników w celu ich opróżnienia.

Decyzji takiej nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności i jest ona wydawana na okres 1 roku. Decyzja taka ulega przedłużeniu w drodze decyzji wydawanej z urzędu, na kolejny okres, jeżeli właściciel nieruchomości nie przedstawi, na co najmniej 3 miesiące przed upływem daty obowiązywania decyzji, umowy, w której termin rozpoczęcia wykonywania usługi nie jest późniejszy niż data utraty mocy obowiązującej decyzji (art. 6 ust. 7-11 Ustawy).