Usługi najmu podlegają opodatkowaniu kartą podatkową na warunkach określonych w części XII Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik nr 3 do u.z.p.d. (dalej – część XII tabeli). Zgodnie z zapisem pozycji 4 tej części tabeli, kartą podatkową mogą być opodatkowane usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12.
Usługi hotelarskie
Należy zauważyć, że opodatkowaniu kartą podatkową nie może podlegać zwykły „najem", ale „usługi hotelarskie polegające na wynajmie". Co to oznacza? Otóż aby przychody z najmu mogły podlegać opodatkowaniu kartą podatkową, muszą to z jednej strony być usługi najmu, jednak z drugiej strony muszą one spełniać przesłanki usług hotelarskich.
Definicję umowy najmu odnajdziemy w art. 691 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Usługi hotelarskie, to z kolei krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych (art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 z późn. zm.).
Jakkolwiek wskazana wyżej definicja usług hotelarskich nawiązuje także do wynajmu m.in. domów, mieszkań, pokoi, to istotny jest w niej jeden dodatkowy element, a mianowicie fakt wskazania na wynajmowanie „krótkotrwałe". Takie powiązanie wynajmu z usługami hotelarskimi w u.z.p.d., przy okazji regulowania kwestii związanych z opodatkowaniem najmu pokoi gościnnych i domków turystycznych kartą podatkową oznacza, że kartą podatkową mogą być opodatkowane tylko i wyłącznie takie usługi najmu, które charakteryzuje element „krótkotrwałości".
Pamiętaj
Kartą podatkową mogą być opodatkowane tylko i wyłącznie usługi najmu spełniające warunki usług hotelarskich – tj. w szczególności usługi charakteryzujące się elementem „krótkotrwałości"
.
Przykład
Pani Maria posiada dom mieszkalny nad jeziorem. W domu tym znajduje się poddasze z odrębnym wejściem, przeznaczone pod wynajem. Pani Maria wynajmowała poddasze dla turystów w okresie letnim np. na weekend, na jeden lub dwa tygodnie. Uzyskiwane z tego tytułu przychody podlegały opodatkowaniu kartą podatkową. W związku jednak z realizacją w okolicy inwestycji budowlanej nadarzyła się okazja wynajmu całego poddasza na dwa lata firmie budowlanej, w celu zakwaterowania robotników.
Fakt wynajęcia lokalu robotnikom na dwa lata powoduje, że najem traci charakter usługi krótkotrwałej, a tym samym charakter usługi hotelarskiej. Fakt ten zatem spowoduje utratę przez panią Marię prawa do opodatkowania najmu kartą podatkową.
Pojawia się w tym miejscu pytanie do jakiego okresu czasu usługę można traktować jako hotelarską (najem krótkotrwały), natomiast jaki okres czasu przesądza o konieczności traktowania jej jako usługi długotrwałej. Otóż w żadnym z przepisów takiego podziału nie znajdziemy. Należy tu się raczej kierować innymi przesłankami. W szczególności istotny jest tu cel wynajmu. W poz. 4 części XII tabeli ustawodawca wskazuje na usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych. Dopóki zatem można mówić, że pokój lub domek spełnia cechy „gościnne" czy „turystyczne", a nie przede wszystkim mieszkaniowe, dopóty można mówić, że jest to usługa, która może być opodatkowana kartą podatkową – chociażby nawet najem trwał przez okres kilku miesięcy (np. całe lato).
Jeżeli jednak dana osoba wynajmie ten sam pokój w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych na okres dwóch tygodni, to usługa taka pozbawiona zostanie charakteru wynajmu gościnnego (turystycznego), a tym samy podatnik zostanie pozbawiony prawa do opodatkowania tej usługi kartą podatkową.