Aby uniemożliwić, w niektórych przypadkach, dalszą degradację środowiska poprzez niewłaściwe wykorzystanie odpadów, w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zasadniczo został zmieniony art. 13 ustawy o odpadach. Został w nim wprowadzony zakaz odzysku i unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Jednakże ustawodawca przewidział możliwość wykorzystania odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Zostały zamieszczone dwie delegacje ustawowe do wydania aktów wykonawczych przez Ministra Środowiska:
Należy zaznaczyć, że zmianie uległ również zakres procesu odzysku R10. Oznacza on rozprowadzanie odpadów na powierzchni ziemi w celu nawożenia lub ulepszania gleby. Tak więc proces odzysku R10 obejmuje jedynie zastosowanie odpadów jako substancji nawożących bądź ulepszających glebę.
Na podstawie art. 13 ust. 2a ustawy o odpadach zostało wydane rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami, natomiast na podstawie art. 13 ust. 2b ustawy o odpadach zostało wydane rozporządzenie Ministra Środowiskaz dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie procesu odzysku R10, które wchodzi w życie z dniem 8 marca 2008 r.
Konstrukcja rozporządzenia w sprawie procesu odzysku R10
Treść rozporządzenia składa się z dwóch paragrafów. W § 1 został ustalony zakres rozporządzenia oraz wprowadzony załącznik, w którym zostały określone 46 rodzaje odpadów oraz warunki ich odzysku za pomocą procesu odzysku R10 Rozprowadzanie na powierzchni ziemi w celu nawożenia lub ulepszania gleby, wymienionego w załączniku nr 5 do ustawy o odpadach. W § 2 określono datę wejścia w życie rozporządzenia - rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia czyli z dniem 8 marca 2008 r.