Czy odzież ochronną wielokrotnego użytku można traktować jako odpad komunalny?

Ubrania te są wykorzystywane przy chowie brojlerów przez właścicieli mieszkających w gospodarstwie rolnym na tej samej działce, którzy piorą je we własnej domowej pralce. Czy po ich całkowitym zużyciu można przekazywać je firmie odbierającej odpady zmieszane komunalne wraz z innymi odpadami komunalnymi?

Zaznaczam, że brak jest obecnie selektywnej zbiórki odpadów w gminie.

Odpowiedź

W mojej ocenie, odpadowej odzieży ochronnej niezanieczyszczonej substancjami niebezpiecznymi należy nadać kod 150203. Tylko odpadowej odzieży roboczej wytworzonej w biurach czy sklepach, niezanieczyszczonej substancjami niebezpiecznymi można nadać kod 200110 – „Odzież”, a butom niezanieczyszczonym substancjami niebezpiecznymi 200199 – „Inne nie wymienione frakcje zbierane w sposób selektywny”. Gdyby odzież była zanieczyszczona substancjami niebezpiecznymi, to należałoby nadać jej kod 150202*. Ze względu na jej właściwości niebezpieczne powinna być zbierane selektywnie (selektywnie - czyli w sposób odseparowany od innych rodzajów odpadów) i traktowana w sposób uwzględniający zasady ochrony środowiska oraz zdrowia i życia ludzi.

W konsekwencji, odpadowa odzież powstająca na fermie nie może być traktowana jako odpad komunalny.

Uzasadnienie

Odpadami komunalnymi są odpady przypisane do grupy 20 (odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie) w katalogu odpadów stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206) - dalej r.k.o., ale mogą to być też odpady spełniające powyższą definicję przypisane do innych grup w katalogu odpadów. Przykładowo: odpady opakowaniowe będące odpadami komunalnymi, jeśli są zbierane selektywnie lub występują jako zmieszane odpady opakowaniowe klasyfikuje się w podgrupie 1501.

Zużyta odzież ochronna, nienadająca się do dalszego użytku i/lub będąca w stanie uniemożliwiającym bezpośrednie wykorzystanie, której posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do jej pozbycia się jest obowiązany, stanowi odpad. Zgodnie z r.k.o., w zależności od tego, czy odzież została zanieczyszczona substancjami niebezpiecznymi, czy też nie, klasyfikowana jest w grupie odpadów 1502, obejmującej sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania i ubrania ochronne, pod kodem 150202* lub 150203.

Co do zasady, posiadacz odpadów może je przekazywać wyłącznie podmiotom, które uzyskały zezwolenie właściwego organu na prowadzenie gospodarowania odpadami, chyba że działalność taka nie wymaga uzyskania zezwolenia.