Drukarnia odprowadza ścieki przemysłowe do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu (kanalizacji sanitarnej "w ulicy"). Ścieki te zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.

Czy drukarnia musi uzyskać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie tych ścieków, biorąc pod uwagę, że cały zakład posiada pozwolenie zintegrowane, w którym zostały opisane skład tych ścieków oraz ich ilość?

Czy fakt opisania tych ścieków w pozwoleniu zintegrowanym zwalnia zakład z potrzeby uzyskiwania kolejnego pozwolenia, jakim jest pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie substancji szczególnie szkodliwych do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu?


Odpowiedź:

Fakt, że analizowany zakład podlega procedurze IPPC i posiada stosowane pozwolenie zintegrowane nie zwalania go z obowiązku uzyskania specyficznego pozwolenia wodnoprawnego w trybie art. 122 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145), regulującego kwestie wprowadzany do cudzego urządzenia wodnego ścieków przemysłowych obciążonych substancjami szczególnie szkodliwymi dla środowiska wodnego.


Takie podejście wynika z art. 202 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., w myśl którego w pozwoleniu zintegrowanym ustala się warunki emisji na zasadach określonych dla pozwoleń, o których mowa w art. 181 ust. 1 pkt 2-4, oraz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód. W katalogu tych pozwoleń mieści się m.in. pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi (a nie do kanalizacji będącej we władaniu innego podmiotu).


To, że w posiadanym pozwoleniu zintegrowanym opisane zostały dane dotyczące ilości i jakości ścieków przemysłowych kierowanych do cudzych urządzeń kanalizacyjnych wynika z obowiązujących procedur. Zgodnie bowiem z wymaganiami art. 208 p.o.ś. we wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego, poza standardowymi danymi wynikającymi z wniosków o wydanie pozwoleń, o których mowa w art. 181 ust. 1 pkt 2-4, powinny zostać także uwzględnione inne informacje określone w ust. 2. Zgodnie z lit. d tej regulacji należą do nich proponowana ilość, stan i skład ścieków, o ile ścieki te nie będą wprowadzane do wód lub do ziemi, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w treści pozwolenia (art. 211 ust. 3b p.o.ś.).