Temat spotkania związany jest z realizacją Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 w zakresie prowadzonych przez MIiR prac nad zmianami systemu planowania przestrzennego. Ich celem jest podniesienie jakości przestrzeni poprzez zwiększenie efektywności i skuteczności narzędzi polityki przestrzennej na szczeblu lokalnym.

Kwestie odszkodowawcze stanowią jedne ze źródeł powstawania deficytów budżetowych gmin i gry spekulacyjnej. Stanowią także przyczynę niewystarczającej aktywności planistycznej gmin. Brak skutecznego systemu planowania przestrzennego, przejawiający się głównie w niedostatecznym pokryciu powierzchni kraju planami miejscowymi, powoduje niemożność osiągnięcia celów innych polityk o wymiarze terytorialnym.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju zwrócił uwagę na wagę odpowiedzialności odszkodowawczej jednostek samorządu terytorialnego pod rządami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a także zaznaczył potrzebę zmian eliminujących problemy przestrzenne wywołane brakiem planów miejscowych. MIiR w projekcie tzw. małej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym chce zapewnić prawidłową relację przychodów i kosztów gmin związanych z ich działaniami planistycznymi.

(www.mir.gov.pl)