Czy do dokumentów niezbędnych do odłączenia części nieruchomości z księgi wieczystej na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, oprócz ostatecznej decyzji ZRID i map z projektem podziału nieruchomości, wnioskodawca winien dołączyć wyrys i wypis z ewidencji gruntów i budynków oraz inne dokumenty, stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości zarówno co do części odłączonej, jak i co do części pozostałej?

Odpowiedź

Wnioskodawca powinien dołączyć wszelkie dokumenty będące podstawą oznaczenia nieruchomości zarówno co do części odłączonej, jak i co do części pozostałej.

 

Uzasadnienie
Jak stanowi art. 6262 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) – dalej k.p.c., wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej składa się na urzędowym formularzu. Do wniosku o dokonanie wpisu należy dołączyć dokumenty, stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej – zob. art. 6262 § 3 k.p.c. Zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów (Dz. U. Nr 102, poz. 1122 z późn. zm.) – dalej r.prow.k.w., do wniosku o założenie księgi wieczystej powinny być dołączone dokumenty stwierdzające nabycie własności nieruchomości określonej we wniosku oraz dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości.

Podstawę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej stanowi wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów lub mapy zasadniczej, sporządzonej na podstawie przepisów o ewidencji gruntów i budynków oraz wypis z rejestru gruntów lub wykaz zmian gruntowych, chyba że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej – zob. § 28 r.prow.k.w. W kwestii odłączania (wyodrębniania) części nieruchomości istotne znaczenie ma jednak brzmienie § 36 ust. 1 r.prow.k.w., który stanowi, że część nieruchomości może być odłączona tylko wtedy, gdy zostaną przedstawione dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości zarówno co do części odłączonej, jak i co do części pozostałej. Nie narusza to ograniczeń podziału nieruchomości określonych w przepisach szczególnych. W razie odłączenia części nieruchomości zakłada się dla tej części osobną księgę wieczystą, chyba że ma ona być połączona z inną nieruchomością, dla której księga jest już prowadzona – zob. § 36 ust. 2 r.prow.k.w. Niedołączenie do wniosku o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości odłączonej i dokonanie wpisu własności dokumentów będących podstawą oznaczenia nieruchomości zgodnie z § 36 r.prow.k.w. stanowi brak formalny wniosku - zob. postanowienie SN z dnia 10 października 2010 r., I CSK 230/07, LEX 517977.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .