Według organizatorów, to najważniejsze w Polsce spotkanie profesjonalistów branży budowlanej i największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na tegoroczną ekspozycję, która zajmie niemal cały teren wystawienniczy MTP, złożą się: Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma, jak również Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech.

W tym samym czasie odbędą się też Targi CBS – Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej Glass. Do Poznania przyjedzie ponad tysiąc wystawców z 35 państw, którzy zapowiedzieli prezentację w sumie kilkuset nowości produktowych.

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej dyrektor targów Budma Dariusz Muślewski, po raz ósmy w trakcie Budmy odbędzie się BudShow - projekt, w ramach którego w jednym z pawilonów budowany jest dom, nadający się niemal do zamieszkania. "W tym roku będzie to dom autonomiczny, samowystarczalny, który jest w stanie sobie poradzić bez zasilania energią z zewnątrz" - powiedział Muślewski.

W ramach tych targów zaplanowano też Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego. W jego trakcie odbędą się dyskusje i prelekcje, poświęcone m.in. roli architekta w projektowaniu i budowie domów energooszczędnych i pasywnych oraz dopłat, na jakie będzie można liczyć w nowym programie dofinansowania NFOŚ.

Po raz pierwszy w Poznaniu zorganizowane zostanie Forum Architektury. W ramach tego wydarzenia do Poznania przyjedzie Renato Rizzi. Jak powiedział Muślewski, Rizzi jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej niekonwencjonalnych współczesnych architektów, zdobywcą wielu prestiżowych nagród w konkursach architektonicznych, twórcą m.in. gmachu opery w Tokio, dzielnicy La Viltette w Paryżu, czy też projektantem Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Imprezą towarzyszącą targom WinDoor–tech będzie fabryka okien PCV na żywo. W jednej z hal ruszy pełnowymiarowy, zaawansowany park maszyn, produkujący okna.

Wydarzenie CBS Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness & Spa ma być okazją do spotkania producentów oraz dostawców materiałów i usług potrzebnych przy projektowaniu, finansowaniu, budowie i eksploatacji obiektów sportowych i rekreacyjnych. Organizatorzy zapowiedzieli m.in. cykl prelekcji i prezentacji poświęconych zarządzaniu i utrzymaniu tego typu obiektów.

Jednym z tematów, którym poświęcone będą targi Glass, będzie koncepcja budowy domów wyłącznie ze szkła. Podczas tegorocznej edycji targów, wystawcy z kraju i z zagranicy zaprezentują maszyny do obróbki szkła i materiały eksploatacyjne oraz gotowe wyroby. Organizatorzy przedsięwzięcia deklarują, że chcą w ten sposób wykreować w Polsce modę na szkło.

Wydarzenia targowe potrwają do 1 lutego. (PAP)

rpo/ je/