"Największe 23-procentowe obniżki dotyczą tych, którzy w lipcu najbardziej odczuli wprowadzenie nowych stawek, czyli mieszkańców budynków wielorodzinnych, w których nie ma lokali użytkowych" – powiedział radny PO Dominik Jaśkowiec.

 

W budynkach jednorodzinnych i w tzw. zabudowie mieszanej opłaty spadną o 15 proc. „Krakowianie zapłacą mniej, bo mniej kosztuje system gospodarowania odpadami” – mówił radny Jaśkowiec. Według niego, kiedy podobne reformy gospodarowania odpadami przeprowadzali u siebie Słowacy, stawki spadały przez dwa lata, a potem się ustabilizowały.

Po rozstrzygnięciu przetargów związanych z obsługą systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Krakowie koszty tej obsługi okazały się o ok. 27 mln zł niższe niż pierwotnie szacowano.

„Apelujemy, żeby mieszkańcy po opublikowaniu uchwały, jak najszybciej złożyli nowe deklaracje” – mówił dziennikarzom prezes zarządzającego systemem gospodarowania odpadami Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie Henryk Kultys. Formularze nowych deklaracji są krótsze od poprzednich.

Jak poinformował Kultys, jeśli właściciel domu lub zarządca budynku wielorodzinnego nie dopełnią formalności, otrzymają decyzję administracyjną wydaną przez gminę, ale dostaną ją po pewnym czasie i później niż inni będą korzystać z niższych opłat.

Koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w Krakowie to obecnie ok. 150 mln zł, a według wyliczeń w 2014 r. będzie to 155,2 mln zł.

W Krakowie w zabudowie jednorodzinnej stawka dla gospodarstwa domowego jednoosobowego za odbiór odpadów segregowanych wynosi miesięcznie 32,50 zł, dla gospodarstwa dwuosobowego 44,50 zł, a dla czteroosobowego 62,50 zł. Po obniżkach będzie to odpowiednio: 26 zł, 36 zł i 56 zł miesięcznie. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, którzy za wywóz odpadów segregowanych płacą obecnie w gospodarstwie jednoosobowym 19,5 zł, według nowych stawek zapłacą 15 zł.