Trójstronna współpraca Instytutu Fizyki PAN, firmy leasingowej oraz firmy doradczej specjalizującej się w pozyskiwaniu finansowania dla przedsiębiorstw, w tym z funduszy unijnych, to pierwszy w Polsce tego typu autorski program wsparcia innowacji w gospodarce. Partnerstwo zainicjowane zostało przez Raiffeisen Innovation, czyli wyspecjalizowany zespół ekspertów wyłoniony wcześniej w strukturze Raiffeisen-Leasing. Współpraca obejmuje swoim zakresem wszystkie kluczowe aspekty związane z dostępem MŚP do przełomowych technologii oraz finansowaniem projektów badawczych i rozwojowych (B+R). Pilotaż programu rozpocznie się w marcu br. i obejmie Polskę Północną. Wartość projektów, które mogą zostać sfinansowane przez Raiffeisen Innovation w postaci leasingu objętego dodatkowymi gwarancjami finansowymi Programu Risk Sharing Instrument (RSI), wynosi od 104 000 zł do 4.000.000 zł.

Przewaga konkurencyjna dzięki innowacjom
Ideą wielostronnej współpracy jest stworzenie przejrzystej ścieżki, która umożliwi firmom wdrożenie innowacji, a tym samym uzyskanie przewagi konkurencyjnej na polskim 
i zagranicznych rynkach. MŚP zyskają dostęp do aktualnych zgłoszeń patentowych IF PAN oraz technologii „szytych na miarę”, które wymagają przeprowadzenia dodatkowych badań naukowych. Przełomowe technologie, do których w okresie ochrony patentowej nie ma dostępu żaden inny podmiot na rynku, mogą na długo zbudować silną pozycję konkurencyjną danej firmy na rynku. 
Kto może skorzystać z finansowania?
Na cele związane z innowacyjnością, w tym zakup gotowych patentów oraz prace nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać bezzwrotny kapitał ze źródeł publicznych dzięki wsparciu firmy Crido Taxand. Z kolei prototypy maszyn i urządzeń będzie można sfinansować na preferencyjnych zasadach za pośrednictwem Raiffeisen Innovation, z wykorzystaniem systemu gwarancji finansowych oferowanych we współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym w ramach 
tzw. Programu RSI (tj. Instrumentu Podziału Ryzyka). Przepustką do Programu jest już samo posiadanie patentu do innowacyjnych technologii. To oczywiście tylko jedna z wielu możliwości. Ze środków Instrumentu RSI mogą skorzystać wszystkie małe i średnie firmy, które wykażą się potencjałem innowacyjnym, czyli spełnią co najmniej jedno z 10 wyznaczonych kryteriów. Zgodnie z przyjętymi założeniami, przez MŚP rozumie się przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 pracowników i mające obrót do 50 mln EUR lub sumę bilansową do 43 mln EUR, z uwzględnieniem spółek partnerskich i powiązanych.