Pytanie
Zwolnienie przez okres 36 miesięcy ze składek na FP i FGŚP osób powracających do pracy z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.
Jak należy liczyć powyższe 36 miesięcy, jeżeli osoba po urlopie macierzyńskim wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy (np. 1,5 miesiąca), a następnie skorzystała z urlopu wychowawczego?
Czy za urlop wypoczynkowy (pomiędzy urlopami macierzyńskim i wychowawczym) należy naliczyć składki na FP i FGŚP?
Czy następnie dodatkowo po urlopie wychowawczym pracownicy przysługuje dodatkowe 36 miesiące zwolnienia, czy tylko różnica (36 miesięcy - 1,5 miesiąca) już wykorzystanego zwolnienia?
Jak należy liczyć 36 miesięcy, jeżeli powrót z urlopu wychowawczego nastąpi w trakcie miesiąca?
Czy za 36 miesiąc, który przypada na środek miesiąc przysługuje jeszcze zwolnienie z składek na FP i FGŚP?
Czy przez osoby powracające należy rozumieć powracające do pracy?
Czy w tym pojęciu mieści się skorzystanie po powrocie bez przerwy z urlopu np wypoczynkowego lub rehabilitacyjnego - osoba niepełnosprawna?
Czy za osoby korzystające z powyższego zwolnienia przez okres 36 miesięcy należy wpisywać inny kod na formularzach ubezpieczeniowych?
Czy zwolnienie ma charakter obligatoryjny czy fakultatywny (tzn. czy jednostka może nie korzystać z tego zwolnienia świadomie opłacając wyższe składki na FP i FGŚP)?