Zakład pobiera wodę z własnego ujęcia dla potrzeb produkcyjnych. W wyniku prowadzonej działalności wprowadza do rzeki oczyszczone ścieki przemysłowe biologicznie rozkładalne. W 2012 r. nie wykonał żadnych badań jakości pobieranej wody ani jakości odprowadzanych ścieków. Nie posiada również stosownych pozwoleń wodnoprawnych.

Na jakiej podstawie należy wyliczyć opłaty środowiskowe za pobór wody i wprowadzanie ścieków do odbiornika?


Odpowiedź:

Stawki opłat z tytułu poboru wody oraz odprowadzenia ścieków do wód za rok 2012 podane są w obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 26 września 2011 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2012 (M.P. Nr 94, poz. 958).


Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz. U. Nr 196, poz. 1217, z późn. zm.) - dalej r.o.k.ś. podaje współczynniki różnicujące dla stawek za pobór wody w zależności od źródła podchodzenia wody, przeznaczenia wody, stopnia oczyszczania i monitorowania oraz rejonu kraju, a także w przypadku ścieków w zależności od ich rodzaju i urządzeń, którymi są wprowadzane. Stawki określone są za 1 m3 pobranej wody oraz za 1 kg substancji wprowadzanych ze ściekami do wód lub do ziemi.


Opłatę za pobór wody za dany okres określamy więc w oparciu o ilość wody pobranej w danym czasie, stawkę za 1 m3 i współczynniki różnicujące.


W przypadku ścieków sytuacja jest bardziej skomplikowana. Określa ją art. 295 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.). Określamy ją więc w oparciu o ilość odprowadzanych ścieków, współczynniki różnicujące oraz ilości substancji zawartych w ściekach, pomniejszonych o ich udział w wodzie. Jeżeli nie dysponujemy analizami wody, to tylko w oparciu o ilości substancji zawartych w ściekach. Jeżeli również nie dysponujemy analizami ścieków, to musimy je wykonać lub przyjąć wartości charakterystyczne dla prowadzonej działalności wg literatury, technologii, raportów o oddziaływaniu na środowisko, operatów wodnoprawnych lub innych posiadanych dokumentów przez zakład lub zakłady o podobnej działalności.


Zgodnie z art. 292 p.o.ś., w przypadku braku wymaganego pozwolenia podmiot korzystający ze środowiska ponosi opłaty podwyższone o 500% za pobór wód lub wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.