Polska będzie mogła na stałe utrzymać zredukowaną stawkę podatku VAT na usługi  budowlane. Unijni ministrowie finansów ostatecznie zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą ujednolicenia stawek podatku w całej Wspólnocie.

Ministrowie 27 krajów zdecydowali, że zostanie utrzymany zredukowany VAT na usługi pracochłonne, świadczone lokalnie, które nie zakłócą konkurencji na całym unijnym rynku. To kompromis wynegocjowany po wielomiesięcznych sporach. Dzięki temu Polska nie będzie musiała podwyższać zredukowanego VAT-u na usługi w budownictwie, a to oznacza, że unikniemy podwyżek cen, sugeruje Informacyjna Agencja Radiowa.  

Kraje Unii Europejskiej przez długi czas nie mogły dojść do porozumienia w sprawie zredukowanych stawek. Część domagała się utrzymania możliwie jak największych wyjątków. W tej grupie była Polska i Francja, której z kolei najbardziej zależało na utrzymaniu obniżonego podatku na usługi restauracyjne. Przeciwne były przede wszystkim Niemcy wspierane przez Danię. Rządy w Berlinie i Kopenhadze, które nie stosują zredukowanych stawek, obawiały się, że zgoda na ich bezterminowe stosowanie w Unii spowoduje presje ze strony krajowych firm na wprowadzenie niższego podatku także u nich. W końcu jednak listę usług i towarów znacznie ograniczono, co pozwoliło na osiągnięcie porozumienia.

Z polskiego punktu widzenia to ważna decyzja w sprawie rozszerzenia możliwości stosowania zredukowanej stawki VAT na cały sektor budownictwa. Dotychczas było to możliwe jedynie w przypadku remontów oraz tzw. budownictwa społecznego. By móc stosować obniżony VAT (w Polsce wynosi on 7 proc.) Sejm ubiegłej kadencji przyjął tzw. szeroką definicję budownictwa społecznego, obejmując nią całe mieszkalnictwo blokowe. Teraz  takie zabiegi z definicją będą zbędne.

Propozycja obniżonego VAT-u obejmuje usługi związane z sektorem budowlanym (czyli remonty, renowacje, utrzymanie, sprzątanie), ale już nie materiały budowlane. Te będą mogły korzystać ze zredukowanej stawki tylko, jeśli stanowią część całej usługi świadczonej przez dewelopera czy spółdzielnię. KE, dając możliwość wszystkim krajom korzystania ze zredukowanego VAT-u w tzw. usługach o dużym nakładzie pracy ręcznej, wydłużyła nieco listę tych usług np. o usługi zdrowotne świadczone w domu, usługi kosmetyczne, ogrodnictwo czy renowację zabytków kultury.

(Źródło: KIE/iAR/KW)