Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Do końca 2014 r. freony z grupy HCFC (w naszym przypadku R-22) powinny zostać usunięte z instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych.
Czy wymóg ten dotyczy wszystkich tego typu instalacji niezależnie od ilości zawartego w nich freonu, w szczególności czy dotyczy instalacji zawierającej poniżej 3 kg freonów?
Czy w przypadku instalacji wyłączonych z użytkowania należy również dokonać usunięcia z nich freonów HCFC?
Odpowiedź:
Moim zdaniem obowiązek wycofania HCFC (chlorofluorowęglowodory – organiczne związki chemiczne z grupy freonów) do końca 2014 r. dotyczy wszystkich instalacji bez względu na ilość substancji i to czy jest ona użytkowana, czy też nie. Należy się tu kierować zapisami art. 11 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (Dz. Urz. UE L 286 z 31 października 2009 r., s. 1). Rozporządzenie obowiązuje w ustawodawstwie państw UE wprost.
Według ust. 4 do dnia 31 grudnia 2014 r. wodorochlorofluorowęglowodory poddane recyklingowi mogą być stosowane do celów konserwacji lub serwisowania istniejących urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła, pod warunkiem że zostały one odzyskane z takich urządzeń, i mogą być stosowane wyłącznie przez przedsiębiorstwo, które dokonało odzysku w ramach konserwacji lub serwisowania lub na zlecenie którego dokonano odzysku w ramach konserwacji lub serwisowania.
Co do instalacji wyłączonej (a nie zakwalifikowanej jako odpad), to moim zdaniem jeżeli jest ona sprawna technicznie i gotowa do ponownego uruchomienia, dalej używany jest czynnik, który się w niej znajduje. W innym przypadku powinna być kwalifikowana jako odpad.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.