Na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym został upubliczniony 3 września, a rząd przyjął go następnego dnia. Nowela wprowadza dwie duże zmiany. Jedna dotyczy KNF, a druga rynku obligacji korporacyjnych.

Korporacyjne obligacje pod kontrolą KDPW

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie obligatoryjnej dematerializacji obligacji korporacyjnych, certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze inwestycyjne zamknięte oraz listów zastawnych, niezależnie od tego czy były przedmiotem oferty publicznej oraz czy są przeznaczone do obrotu w jakimkolwiek systemie. Instrumenty te będą podlegały obowiązkowej rejestracji w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW), na zasadach obowiązujących obecnie dla publicznych papierów wartościowych i obligacji skarbowych. Ma to zwiększyć transparentność emisji dłużnych papierów wartościowych. Z propozycją reformy rynku obligacji pod koniec czerwca, po wybuchu afery GetBack wystąpiła najpierw KNF. Potem swoje propozycje przedstawił Związek Banków Polskich. Puls Biznesu opisując je przypomniał, że miliardy złotych, jakie pożyczył windykacyjny GetBack, trafiły do niego dzięki prywatnym emisjom obligacji. Teoretycznie były one skierowane do nie więcej niż 149 inwestorów. Tyle że GetBack prowadził je niemal non stop. W rezultacie inwestorów uzbierały się tysiące. Zdaniem Wojciech Kapicy z kancelarii Gawroński & Partners, specjalizującego się w regulacjach sektora finansowego wprowadzenie przymusu dematerializacji wymusi większą kontrolę procesu emisyjnego przez podmioty dające rękojmię profesjonalizmu. - Rejestracja obligacji przez KDPW może sprawić, że obrót nimi stanie się bezpieczniejszy - dodaje Kapica.

Ponadto po zmianach powstanie jedno, centralne repozytorium informacji na temat wielkości długu wyemitowanego przez poszczególnych emitentów oraz terminowości jego spłacania. Ma to  ułatwić dotarcie do informacji KNF i innym organom. Zmiany dotyczące rynku obligacji mają obowiązyć już po 14 dniach od publikacji noweli w Dzienniku Ustaw.

KNF zyska większą niezależność finansową

Nowela przewiduje też, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego stanie się państwową osobą prawną. Dzięki temu uzyska niezależność finansową Obecnie zgodnie z ustawą o finansach publicznych wszystkie przeniesienia polegające na zmniejszaniu lub zwiększeniu wydatków majątkowych jednorazowo o kwotę powyżej 100 tys. zł wymagają zgody Ministra Finansów. Po wejściu w życiu przpisów dotyczących KNF co ma nastąpić 1 stycznia 2019 r.,  jedynym ograniczeniem będzie górny limit wydatków, który określać będą ustawy i rozporządzenia. Finansowanie ma być zapewnione bezpośrednio z opłat wnoszonych przez nadzorowane podmioty rynku finansowego. Do przychodów UKNF włączone zostaną opłaty za nadzór i przeprowadzone egzaminy. Obecnie zarówno KNF jak i UKNF są już ze składek i opłat, ale za pośrednictwem budżetu państwa.  Takie zmiany rekomendował Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Prognozowane dochody nowoutworzonego UKNF na rok 2019 wynoszą 268 000 tys. zł, a wydatki nie mogą przekroczyć prognozowanej kwoty dochodów.

UOKiK pozmoże KNF

Zostanie też rozszerzony skład KNF – do Komisji wejdzie również po jednym przedstawicielu: prezesa Rady Ministrów, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz ministra-członka Rady Ministrów zajmującego się sprawami koordynowania działalności służb specjalnych. Trzech ostatnich nie będzie miało jednak prawa głosu. Nowelizacja ureguluje też zasady przekazywania informacji między KNF, jej członkami oraz innymi organami, tj. ABW, CBA, KAS, Policją i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.