14 września wiceminister Maćkowiak - Pandera wzięła udział w sesji plenarnej podsumowującej odbywającą się w Brukseli konferencję ICLEI Convention. Tegoroczna sesja poświęcona była zrównoważonemu rozwojowi miast.

Joanna Maćkowiak-Pandera odniosła się do wypracowanego w ramach ICLEI Convention przesłania politycznego – ICLEI European Convention Declaration, zaprezentowanego przez Evelyne Hutebroeck, Minister Środowiska, Energii, i Rekultywacji Terenów Miejskich m. st. Brukseli. Przedstawiła także dążenia polskiej prezydencji środowiskowej - uwzględnieniające specyficznąsytuację miast w polityce UE oraz dotycząceefektywnego wykorzystania zasobów, adaptacji do zmian klimatu, RIO+20 i konferencji klimatycznej w Durbanie.

„Co 15 lat przybywa na świecie 1 mld ludzi, a 80% ludności świata żyje w miastach. Tradycyjne podejście do ochrony środowiska nie sprosta wyzwaniom jakie stawiają miasta, dlatego w dążeniu do ich zrównoważonego rozwoju konieczne jest podejście holistyczne, uwzględniające kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe – w innym razie miasta nie będą mogły się rozwijać i zapewnić odpowiedniej jakości życia swoim mieszkańcom. Problemy miast powinny znaleźć odzwierciedlenie w tzw. Roadmap Resource Efficienty, ponieważ miasta mają szczególne znaczenie w kontekście korzystania z zasobów. Jako prezydencja dołożymy starań, by tak się stało. Również kwestia zmian klimatu i Konferencja w Durbanie oraz strategie adaptacji do zmian klimatu powinny dobrze odzwierciedlać problemy i rolę miast” – powiedziała wiceminister Maćkowiak - Pandera w swoim przemówieniu.

Joanna Maćkowiak – Pandera była również moderatorem warsztatów The future of European Environmental Policy: what role for the Resource Efficiency Roadmap and what role for the Environment Action Programme?, których tematem było omówienie najważniejszych wyzwań związanych z rosnącą presją człowieka na środowisko oraz coraz większym użyciem zasobów. W dyskusji wzięli również udział Kurt Vandenberghe, Szef gabinetu Janeza Potocnika, Lars Mortensen EEA – Europejska Agencja Środowiskowa, Peter de Pous EEB – Europejskie Biuro Ochrony Środowiska oraz Peter Borkey, OECD – Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Efektywne wykorzystanie zasobów jest ponadsektorowym spojrzeniem na kwestie gospodarcze, społeczne oraz środowiskowe - skupia się na optymalizacji ich wykorzystania w celu osiągnięcia większej wydajności. Tylko zintegrowane działania w wielu dziedzinach (w zakresie energetyki, ograniczenia emisji zanieczyszczeń, badań i innowacji, przemysłu, transportu, rybołówstwa oraz ochrony środowiska) ukierunkowane na ograniczenie emisji zanieczyszczeń i powstawania odpadów oraz większe wykorzystanie ekoinnowacji mogą doprowadzić do zrealizowania ambitnych celów w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów.

Organizatorami spotkania były Bruxelles Environnement (BE) przy współpracy ministerstw środowiska Polski i Danii.