Na mocy umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej zawartej aktem notarialnym wydzierżawiający oddał spółce do używania i pobierania pożytków nieruchomość gruntową. Spółka, zgodnie z zapisem umowy, zobowiązała się do wybudowania terminalu kontenerowego według własnego projektu, na własny koszt i na własne ryzyko. Po wybudowaniu terminalu spółka rozpoczęła użytkowanie budowli.

Prezydent miasta stwierdził w decyzji, że spółka jest podatnikiem podatku od nieruchomości, ponieważ posiada bez tytułu prawnego terminal kontenerowy wybudowany na gruncie będącym własnością Skarbu Państwa.

NSA zwrócił uwagę, iż budynek wzniesiony przez dzierżawcę na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste stanowi własność wieczystego użytkownika. Wykładnia art. 31 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) zgodnie z którym oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej zabudowanej następuje z równoczesną sprzedażą położonych na tej nieruchomości budynków i innych urządzeń, oraz art. 235 k.c. przemawia za poglądem, że wszystkie przypadki wzniesienia budynku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczystego powinny być w kontekście art. 235 § 1 k.c. oceniane tak, jakby wzniesienia dokonał sam użytkownik wieczysty.

Zatem podatnikiem podatku od nieruchomości od terminalu kontenerowego wzniesionego przez dzierżawcę na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r., nr 121, poz. 844), gdyż to on jest właścicielem wybudowanego terminalu. Podatnikiem tym nie jest zatem dzierżawca gruntu – podkreślił NSA.

Wyrok NSA z 24 lipca 2013 r., sygn. akt II FSK 937/13