Projekt rozporządzenia przekazano właśnie do konsultacji społecznych – ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z projektem rozporządzenia wzór wniosku o pozwolenie na budowę liczyć będzie 8 stron, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę – 5 stron. Rozporządzenie określi też m.in. w załączniku nr 3 wzór oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (3-stronicowy) oraz zgłoszenie budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (określone w załączniku nr 4, które liczyć będzie 5 stron).

Z projektem rozporządzenia i nowymi wzorami można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji >>>

Rozporządzenie, bazując na dotychczasowych wzorach określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę, powiela również dotychczasowe rozwiązania, które sprawdziły się w praktyce (katalog załączników określonych we wzorach). Jednocześnie eliminuje się zbędne elementy wzorów, które wprowadzają w praktyce niepotrzebne wątpliwości (zrezygnowano z pól „dokument wymagany”, dokument niewymagany” i „potwierdzenie sprawdzenia”, tworząc w to miejsce jedno pole „załączam”), a także zmienia się szatę graficzną na bardziej przejrzystą (podobną do szaty graficznej używanej przy zeznaniach podatkowych).

Dodatkowo projektowane rozporządzenie zawiera wzór informacji uzupełniającej do wniosku o pozwolenie na budowę i pozwolenia na rozbiórkę oraz zgłoszenia i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (załącznik nr 5 do rozporządzenia – PB-5). Wzór ten stanowi uzupełnienie (część) wzorów określonych w załącznikach nr 1, 2 i 4 i służyć ma jako formularz na treści, które nie zmieściły się w formularzach PB-1, PB-2 i PB-4. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której występuje kilku lub kilkunastu inwestorów przy jednym zamierzeniu budowlanym. Obecnie wykorzystywane wzory oraz projektowane formularze PB-1, PB-2 i PB-4 nie przewidują miejsca na umieszczenie tylu inwestorów we wniosku/zgłoszeniu. Jest to zasadne, ponieważ w innym przypadku formularze musiałby się składać z kilkudziesięciu stron. „Wzór informacji uzupełniającej„ (PB-5) ma na celu wyeliminowanie takiego problemu. Wzór ten de facto należałoby uznać nie za dodatkowy formularz, ale uzupełnienie wzorów wniosków (PB-1, PB-2) i zgłoszenia (PB-4).

Warto w tym miejscu przypomnieć, że nowelizacja, która zacznie obowiązywać za niecałe 3 tygodnie poszerza też katalog obiektów budowlanych realizowanych na zgłoszenie m.in. o wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Ponadto inwestor, zamiast dokonania zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych lub budowy, może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Ograniczono katalog obiektów budowlanych, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Skrócono do 14 dni termin na zgłoszenie przez organ nadzoru budowlanego sprzeciwu na przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę, którego wymagane jest pozwolenie na budowę albo zgłoszenie budowy. Ustawa nowelizująca zniosła termin na zawiadomienie właściwego organu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, zgłoszenie budowy, lub zgłoszenie przebudowy, zostawiając zarazem obowiązek zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem oraz organ nadzoru budowlanego.