Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w zakresie warunków udzielania koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie oraz eksploatację złóż węglowodorów położonych na obszarach morskich RP. Podmiot starający się o uzyskanie koncesji będzie musiał przedstawić dowody potwierdzające przyjęcie odpowiednich rozwiązań zabezpieczających go na okoliczność odpowiedzialności wynikającej z poważnej awarii na każdym etapie działalności. Warunkiem uzyskania koncesji będzie obowiązkowe ustanowienie zabezpieczenia roszczeń mogących powstać w związku z działalnością objętą koncesją. Na etapie postępowania o udzielenie koncesji prowadzone będzie również badanie zdolności podmiotu do zapewnienia bezpiecznej działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich.
W przypadku działalności objętej koncesją konieczne będzie przygotowanie planu ruchu zakładu górniczego, zawierającego dodatkowe, dotąd niewymagane postanowienia, m.in. analizę poważnych zagrożeń dla zakładu górniczego oraz opis systemu zarządzania bezpieczeństwem i środowiskiem. W efekcie weryfikacji tego planu przed jego zatwierdzeniem na przedsiębiorcę może być nałożony, w drodze postanowienia, obowiązek dokonania w nim odpowiednich zmian. Dodatkowo organ nadzoru górniczego w związku z przeprowadzoną analizą poważnych zagrożeń będzie miał uprawnienie do żądania aktualizacji planu ruchu zakładu górniczego w formie dodatku do planu.
Przedsiębiorca zostanie zobligowany do wdrożenia systemu służącego do gromadzenia danych technicznych dotyczących prowadzonej działalności. Z kolei obowiązkiem kierownika ruchu zakładu górniczego będzie przekazywanie cotygodniowych sprawozdań z realizacji planu ruchu zakładu górniczego. Dodatkowo zostanie na niego nałożony obowiązek zapewnienia możliwości poufnego zgłaszania problemów zagrażających bezpieczeństwu i środowisku, które pozostają w związku z prowadzoną działalnością związaną ze złożami węglowodorów w granicach obszarów morskich.
Proponowane regulacje wprowadzają zmiany w zakresie obowiązkowej treści planu ratownictwa górniczego. Wprowadzają również szczególne zasady reagowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii.
Projekt przewiduje również szereg zmian w innych aktach prawnych. Wskutek nowelizacji przepisów ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) zapewniony zostanie udział społeczeństwa we wszystkich postępowaniach dotyczących poszukiwania węglowodorów na obszarach morskich. Natomiast zmiana przepisów ustawy z 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 934 z późn. zm.) nakłada obowiązek ustanowienia strefy ochronnej wokół zakładów górniczych prowadzących działalność związaną ze złożami węglowodorów w granicach obszarów morskich RP.
Zgodnie ze zmienionym brzmieniem przepisów ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1789 z późn. zm.) działalność związana ze złożami węglowodorów w granicach obszarów morskich zostanie zakwalifikowana jako działalność stwarzająca ryzyko szkody w środowisku, zaś podmiot wykonujący tę działalność (operator morski) będzie uznany za podmiot korzystający ze środowiska.
Wprowadzenie zmian podyktowane jest obowiązkiem wdrożenia do prawa krajowego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2013/30/UE z 12 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich oraz zmiany dyrektywy 2004/35/WE (Dz. Urz. UE L 178 z 28.06.2013, s. 66).
Przepisy ustawy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Projekt nowelizacji został skierowany do konsultacji społecznych.
Opracowanie: Andrzej Perzyna, RPE WK
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 1 marca 2016 r.