Opublikowane rozporządzenie zastępuje rozporządzenie z 2014 r., które w związku ze zmianą delegacji ustawowej do wydania przepisów wykonawczych w tym zakresie utraci moc 2 stycznia 2017 r. Określone w rozporządzeniu, szczegółowe wymagania dotyczące dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej są dopełnieniem wymagań ogólnych przewidzianych w ustawie (w art. 90 w przypadku dokumentacji hydrogeologicznej i w art. 91 w przypadku dokumentacji geologiczno-inżynierskiej).

Treść rozporządzenia w zasadzie odpowiada poprzednim regulacjom z 2014 r., uwzględnia jednak część uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji. Doprecyzowano m.in. informacje dot. rodzaju map, jakie mają być wykorzystywane do sporządzania załączników graficznych w obszarze lądowym lub w obszarze morskim, biorąc pod uwagę ich rzeczywistą dostępność. Uzupełniono przepis w zakresie przedstawienia koncesji na wydobywanie wód leczniczych, wód termalnych i solanek w celu doprecyzowania wymogów w przypadku dokumentacji ustalającej zasoby dyspozycyjne tych wód. Doprecyzowano elementy, które powinna zawierać mapa zasobów dyspozycyjnych. Dodano również zapis umożliwiający dołączanie do dokumentacji wyników badań, które były dodatkowo wykonane.

W § 27 rozporządzenia zawarto przepis przejściowy, który określa, że do postępowań dotyczących dokumentacji hydrogeologicznych i dokumentacji geologiczno-inżynierskich wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Rozporządzenie wejdzie w życie 30 grudnia 2016 r.

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami